;

Ensamjobb på macken anmält

För att få ha nattöppet måste macken se till att en ensam anställd slipper vara i samma lokal som kunderna. Dubbelbemanning eller nattlucka alltså. Men den nya mackägaren i Bjuv låter personalen själv avgöra om kunden är farlig.

– Jag tänkte lägga ett skyddsstopp när jag var där och såg hur det fungerar, berättar Transports regionala skyddsombud Jonas Persson. Men jag gjorde en 6:6a-anmälan i stället.

En 6:6a-anmälan gör skyddsombud till Arbetsmiljöverket – som då prövar om arbetet är farligt. Myndigheten avgör sedan om arbetsgivaren ska få ett föreläggande om vad som måste göras eller om arbetet ska stoppas.

I Bjuv, liksom på regionens övriga mackar, finns det sedan tidigare ett beslut om att kunderna från klockan 22 inte ska få komma i direktkontakt med en ensam anställd. Lösningen är att ha flera anställda eller att låta kunderna handla genom en nattlucka. En ensam anställd ska också få hemgångshjälp när hen slutar för kvällen eller natten.

Men när macken hade bytt ägare och Jonas Persson kom dit visade det sig att Arbetsmiljöverkets beslut inte följs:

– Dörrarna stängs vid 22, men kunderna ringer på och sedan bestämmer den anställda om de ska släppas in i butiken. Ägaren lägger ansvaret på sina anställda att avgöra vilken kund som är farlig, säger Jonas Persson.

Efter hans 6:6a-anmälan ska mackens ägare, Johan Anderberg, ge sitt svar till Arbetsmiljöverket.

– Jag vill inte kommentera detta just nu, säger han till Transportarbetaren. Vi är mitt uppe i prövningen.

På Arbetsmiljöverkets region syd berättar Lena Lindskog om bakgrunden till kravet.

– Vi startade en kampanj mot ensamarbete under en rånvåg mot bensinstationer. När ensamarbetare riskerade att utsättas för hot och våld krävde vi att arbetsgivaren skulle hindra det.

Hon säger att den nya ägaren måste göra en bedömning av riskerna på macken i Bjuv. Och att Arbetsmiljöverket, nu när ett skyddsombud har anmält problemet, också ska granska säkerheten på macken.

– Då blir det skarpt läge och vi gör en syn på plats, säger Lena Lindskog.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;