Enad kamp för schysta vägar

Anställda chaufförer, åkeriföretagare, poliser och representanter för både Transport och arbetsgivarna jobbade i går för schyst konkurrens och schysta villkor på vägarna. Det blev en heldag med möten och lobbyjobb i Bryssel. – Jag är jättenöjd, säger Freddy Welle, chaufför och aktiv både i Transport och Här stannar Sverige!

– Mötena var jättebra, säger Johan Kullgren, åkare och aktiv i Här stannar Sverige!

Delegationen på omkring 15 personer träffade först sverigedemokraten Peter Lundgren och på eftermiddagen Jens Nilsson (S).

– Båda två var riktigt engagerade, säger Freddy Welle. De kommer att lobba i EU för att sätta fokus på problemen i åkeribranschen – och göra något åt dem.

Målet med uppvaktningarna är en framtid utan lönedumpning och där åkerier från alla länder följer EU:s regler om cabotage. Bestämmelserna som begränsar utländska åkeriföretag att köra inrikestrafik i ett annat EU-land. Freddy Welle pratade sig varm för en idé om hur kontrollen kan bli bättre:

– Om alla bilar över tolv ton förses med en bricka, som registrerar hur och var bilen har körts, kan polisen få besked om detta bara genom att knappa in bilens registreringsnummer i sin dator, säger han. Med brickan blir falskskyltade bilar avslöjade eftersom den är kopplad till bilens identitet.

Modellen har han hämtat från den tyska mauten, en sorts bricka på lastbilens framruta som monteras och plomberas av en verkstad. Där används den bland annat för att ta ut vägskatter.

När den svenska Brysseldelegationen också mötte en italiensk parlamentariker och chaufförer från Italien visade det sig att idén om en identifikationsbricka inte är unik:

– För snart ett år sedan tog vi fram exakt ett likadant förslag om mautbricka, sa Srdjan Sergio Grujic till tidningen Proffs, som bevakade uppvaktningarna på plats i Bryssel.

Det var lite av en ögonöppnare för Bibbi Steinert, chaufför sedan 1970-talet, numera med familjeåkeri i Habo, att italienarna har precis samma problem som hon ser på de svenska vägarna.

– Och att vi tänker så lika, säger hon. En sådan där mautbricka kan utvecklas till att kontrollera allt man vill.

Även Bibbi Steinert tycker att Brysselbesöket var fantastiskt.

– Vi fick fram vårt budskap – att det måste vara lika villkor på vägarna och att alla ska var lika inför lagen, säger hon. Det var mycket givande att träffa Peter Lundgren som själv har jobbat i åkeribranschen.

Freddy Welle berättar att samarbetet mellan åkare, chaufförer, facket och arbetsgivarnas organisation kommer att fortsätta. Ett större möte är på gång i Göteborgstrakten. En uppvaktning av samtliga politiker i riksdagens trafikutskott står på önskelistan. Och om ett år planeras en ny Brysselresa för att följa upp om gårdagens lobbande fick önskad effekt.

– Vi får mycket cred för vårt nära samarbete mellan åkare och chaufförer, säger Freddy Welle. Och det ska vi fortsätta med.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.