;

En juridiskt knepig situation

Knepigt fall. Juristerna kan inte påminna sig om några riktigt jämförbara tvister.

Experterna vill inte uttala sig om ett fall som de inte hanterar. Men med utgångspunkt från Leif Lindqvists uppsägning resonerar de om arbetsrätten i en trepartsrelation: anställd-arbetsgivare-arbetsgivarens kund.

Låt oss säga att en kund till din arbetsgivare ställer ett diskriminerande eller helt ovidkommande krav på dig – och din arbetsgivare säger upp dig. Du och facket kan ju bara förhandla med din arbetsgivare, inte med den som ställer kravet.

Intressant fråga, tycker chefen för fackens juristbyrå.

– Det är en juridiskt knepig situation som vore bra att få prövad, fortsätter Dan Holke på LO-TCO Rättsskydd.

Transports förbundsjurist Marcel Carlstedt berättar att liknande situationer har dykt upp förr: En taxichaufför har stängts av från taxiväxeln och blivit uppsagd av taxiåkeriet som får sina körningar via växeln. En färdtjänstchaufför som inte var välkommen att köra åt kommunen fick inte jobba kvar på sitt åkeri.

– Det är för jävligt, det här strider mot grundläggande principer om rättssäkerhet. Vi driver sådana ärenden och tycker att det saknas saklig grund för uppsägning. Men arbetsgivarna har den motsatta uppfattningen. Ibland går vi på pumpen.

– Problemet kan dyka upp bland väktare och ordningsvakter också, fortsätter han. Men de flesta bevakningsföretag är stora och har andra kunder dit personen kan omplaceras och fortsätta att jobba.

Att Leif Lindqvist har ett handikapp gör att just hans fall kan hamna på diskrimineringsombudsmannens (DO) bord. Den myndigheten avgör i så fall om och hur diskrimineringsfrågan ska drivas i domstol.

Nanna Holst, jurist hos DO, konstaterar att diskrimineringslagen handlar om förhållandet mellan en arbetstagare och dennes arbetsgivare. Och att det är arbetsgivaren som ska ställas till svars om en anställd diskrimineras på grund av sitt handikapp, kön, etnisk tillhörighet, religion, sexuell läggning eller ålder.

– Men det står också i lagen att den som står till förfogande som inhyrd eller konsult inte får diskrimineras av inhyrningsföretaget, säger hon – utan att helt jämföra detta med att en anställd diskrimineras av sin arbetsgivares kund.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

;