;

Danska Facebooksidan stängd

Den danska Facebookgruppen som stöttar chaufförsupproret stängdes i natt. En ny grupp har startats. Och svenska chaufförer rasar mot att Transportarbetaren berättade att en känd dansk rasist låg bakom den första sidan.

– Vad han har för åsikter får stå för honom, säger Alen Stefanac, en av de upprörda chaufförerna. Det viktiga är att vi nu står enade i aktionen och kämpar för en bra grej. Den danska Facebookgruppen var inte rasistisk – och då måste vi skilja på sak och person.

Aktionen Nu stannar Sverige! startade i måndags. Två gånger per dygn stannar tusentals chaufförer sina fordon och står stilla i en kvart. De protesterar mot lönedumpning och oschyst konkurrens i åkeribranschen. Den utlösande faktorn var tingsrättsdomen som friar en makedonsk chaufför som stoppades med ogiltigt körkort.

– Det känns som ett knivhugg i ryggen, säger chauffören Barbro Markström. Nu när chaufförer och åkare i Sverige, Norden och Europa för en gångs skull står enade förstör Transportarbetaren det genom att skriva att mannen är rasist. Det har ingenting med saken att göra.

Själv medger Jörgen Bach, chaufför och dansken som startade och lade ner Facebookgruppen som stödde den svenska aktionen, att han kan kallas rasist. Han berättar också att han var en av dem som agerade mot facket 3F när förbundet blockerade en restaurang för att den skulle teckna kollektivavtal, i den så kallade Vejlegården-konflikten.

– Men jag tycker att det är tragiskt att det ska göra att vi inte kan hålla samman för bättre villkor i åkeribranschen, säger han till Transportarbetaren. Jag stängde sidan för att inte förstöra den chansen för svenska chaufförer.

En annan dansk chaufför, Rune Kristian Petersen, är nöjd med att den första Facebookgruppen stängdes. Och med att en ny har startats där danska chaufförer kan visa sitt stöd för aktionen.

– Men egentligen vore det bättre om alla – danskar, norrmän, holländare – gillade den svenska sidan. Det blir svårt att överblicka och veta i vilket syfte de olika sidorna har startats.

Själv anser han att Jörgen Bach under flera år har motarbetat fackförbund som arbetat för en schyst åkeribransch och bättre villkor för chaufförer. Och att det var en dålig grund för att samla det danska stödet för aktionen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;