;

Daniels dag – men själv visste han inte om det

Grattis alla skyddsombud! Ni uppmärksammas under hela dagen i dag på Stockholmsmässan i Älvsjö. LO håller i seminarier och firande.

Transport har i runda slängar 1 400 skyddsombud, i hela landet och i alla branscher är de ungefär 100 000. Och i dag är det deras dag.

– Jaha, det visste jag inte, säger Daniel Börjesson, huvudskyddsombud i Skandiahamnen i Göteborg. Vi får väl se om jobbarkompisarna hittar på något…

Martin Miljeteig, ombudsman på Transport med särskilt ansvar för skyddsombuden, anser att det absolut finns anledning att fira på skyddsombudens egen dag.

– Vi har så många duktiga skyddsombud, säger han. Vi har brutit en trend när många lämnade uppdraget så nu har vi en hög och jämn nivå på ombuden.

Han tror att förbundets uppsökande verksamhet och utbildningar till viss del ligger bakom uppsvinget. I höst har Transport dessutom släppt Skyddsombudsboken.

– Ta kontakt med ditt regionala skyddsombud om du själv är skyddsombud och inte har fått boken, säger Martin Miljeteig.

Så kommer han in på det som inte är värt att fira:

– Vi får signaler om att klimatet hårdnar mellan skyddsombud och arbetsgivare, att det inte alltid blir den samverkan som lagen säger att det ska vara. I en några år gammal undersökning från LO sa 17 procent av våra skyddsombud att de blev hindrade i sitt uppdrag. Den högsta siffran i LO.

Martin Miljeteig berättar att förhandlingar om skyddsombud och andra fackliga som upplever sig hindrade i sitt uppdrag blir fler.

– Och tyvärr finns det exempel på arbetsgivare som till och med försöker avsluta anställningen för skyddsombud.

I hamnen i Göteborg är stämningen dock en helt annan:

– Det funkar ganska bra just nu, tycker jag, säger huvudskyddsombudet Daniel Börjesson. Vi har bytt ägare, från kommunen till privata APM Terminals, och den nya ledningen ser mycket allvarligt på arbetsmiljön. Det är positivt och ägarnas inställning är på väg ut i organisationen.

Och är du skyddsombud som vill fira lite extra i dag? Klicka här – och lyssna på Andra Generationen som gjort låten till just er och tagit fram musikvideon Skyddsombud.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;