Blockerat fartyg planerar att smita

Fartyget Berum ligger i blockad i Härnösands hamn. Flera tecken tyder nu på att Bernum kommer att försöka avgå klockan 22.00 i kväll, utan att ägarna har mött Transports krav på kollektivavtal för besättningen. ITF-inspektör Göran Nilsson är förbundets handläggare på plats. – Det här är mycket ovanlig situation, säger han.

I mer än 50 år har transport deltagit i en internationell kampanj mot bekvämlighetsflaggade fartyg. Målet är att ge lågavlönade sjömän bättre villkor.

Berum kom in i söndags eftermiddag till Härnösands hamn. Fartyget är flaggat i Antigua Barbuda och ägs av det tyska rederiet Briese Schiffahrts GmbH & Co KG. Lossningen av vindkraftverks-delar hade beräknats att ta tre timmar och fartyget hade en planerad avgång vid 14.00 igår.

– De kom in sent, troligen för att inte bli upptäckta av oss, säger Göran Nilsson.

Transport blockad inleddes när halva lasten lossats och arbetet har stått stilla sedan dess. Göran Nilsson är Transports handläggare på plats och den som gjort inspektionen som blockaden grundar sig på.

– Eftersom det saknas kollektivavtal har vi inte ens kommit åt de handlingar vi vill titta på. Det handlar anställningsavtal och lönebesked, men också om mathållning och andra förhållanden ombord som påverkar sjömännen.

Göran Nilsson berättar att kaptenen inte har något mandat att förhandla och att han talat med rederiets ägare och lagt fram fackets krav. Han väntar fortfarande på svar.

– Jag har försökt prata med flera av de filippinska sjömännen, men ingen vågar berätta hur det ligger till. De är rädda att något befäl ska höra dem.

En stor del av manskapet är filipiner. De har, vad Göran Nilsson kallar, kontrakterad visstidsanställning. I regel innebär det undermåliga löner och att sjömännen får ligga ute till sjöss väldigt långa perioder.

Göran Nilsson har fått flera indikationer på att Berum tänker gå från kaj utan att rederiet tecknar något kollektivavtal, trots fackliga blockaden.

– Hamnkillarna kommer inte släppa trossarna och sjömännen får inte utföra hamnarbetarnas jobb. Om de försöker får vi tala med sjömännen om det då. Alternativet de har är att kapa förtöjningarna ombord.

Om Berum lyckas smita kommer andra förbund i andra länder informeras, och blockaden kommer återupptas i fartygets nästa hamn. Göran Nilsson har bara hört talas om ett fall där ett fartyg smitit.

– På 70-talet vet jag att det stack en tankbåt från Göteborgs hamn. Det fartyget tog med sig halva kajen.

Göran Nilsson är också noga med att understryka att det är på grund av stuveriarbetarnas solidaritet som den här åtgärden är möjlig.

– Kontentan är att så länge hamnarbetarna är här har vi kraften att göra något, avslutar han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.