Bilkameror kräver tillstånd

Framåtriktade kameror i bilar blir allt vanligare i Sverige. Men utan särskilt tillstånd kan användandet vara olagligt. Ändå har länsstyrelsen i Stockholm och Skåne hittills inte fått in en enda ansökan om tillstånd för kameraövervakning i privatbilar.

I Ryssland används bilkamerorna frekvent för skadereglering och fler och fler baltiska åkerier monterar tekniken i sina lastbilar. Trenden växer även hos svenska förare, vilket märks hos försäkringsbolagen. Bilkamerainspelningar av trafikincidenter används allt oftare som bevis när ansvarsfrågor ska avgöras i försäkringsärenden.

Nicklas Hjertonsson är jurist på Datainspektionen. Han förklarar att generellt sett måste man ha tillstånd från Länsstyrelsen för att få kameraövervaka en plats som allmänheten har tillträde till. Det gäller även kameror som sitter monterade på bilar och kameror som filmar inne i taxibilar, tåg och bussar. En kamera som är riktad mot till exempel insidan av en lastbilshytt är däremot okej, eftersom det är en plats där allmänheten inte rör sig.

– För att få tillstånd gäller det att syftet med att använda kameran är att förebygga olyckor eller brott. Att använda bilderna för att ha bevis i en försäkringstvist är ett sådant förebyggande syfte, säger han.

Hittills har varken Länsstyrelsen i Skåne eller Stockholm fått in någon ansökan från en privatperson om att använde bilkamera och därför har något sådant fall ännu inte prövats. Däremot har Länsstyrelsen i Stockholm gett ett bussbolag avslag på en ansökan när företaget ville filma nya chaufförer och hur de körde under utbildningen. Det krävs att en plats är alvarligt drabbad av brott eller olyckor för att ett tillstånd ska ges.

Maria Ricknäs är jurist på Länsstyrelsen i Stockholm. Hon uppger att frågorna om bilkameror har ökat, även om ansökningar om tillstånd lyser med sin frånvaro.

– Vi bedömer bilkameran som vilken kamera som helst. Den ska styras manuellt, det vill säga sättas på och stängas av manuellt och vara handhållen, för att inte vara tillståndspliktig.

Att använda inspelningar som bevis i försäkringsärenden kan också vara problematiskt.

– Om man skulle få ett tillstånd så får man inte lämna materialet till försäkringsbolaget, eftersom tystnadsplikt råder för inspelat material av den här typen. Det får bara lämnas till brottsförebyggande myndigheter, vilket försäkringsbolag inte är.

Flera företag marknadsför nu enkel och billig kamerautrustning som är lätt att montera. För att se hur försäljarna informerar om hur kamerorna får användas ringde Transportarbetaren upp ett företag som riktat in sig på den svenska marknaden. Transportarbetarens reporter uppgav att han var en privatperson som var intresserad av att köpa en bilkamera till sin egen bil och frågade om man behöver skaffa tillstånd.

– Det beror väl på vilken bransch man är i, men den information vi har fått från vår chef är att privatpersoner inte ska behöva något tillstånd. Om du inte sätter den i en bil som står parkerad för länge på samma ställe, 72 timmar eller något sådant, ska det var okej. Men jag kan inte svära på vilken tidsgräns det är som gäller, säger försäljaren.

Nicklas Hjertonsson håller inte med.

– Har man en kamera som är riktad mot en plats där allmänheten rör sig, som gator och torg, så behöver man tillstånd, säger han.

Varaktigheten för uppsättningen av kameran spelar visserligen roll. Nicklas Hjertonsson säger att om man kör runt kvarteret vid ett enstaka tillfälle och filmar krävs antagligen inget tillstånd. Har man en kamera uppsatt med avsikten att filma varje resa till jobbet, borde däremot tillstånd krävas, även om man plockar ur kameran efter varje tur. Här saknas dock praxis, eftersom inget ärende av det här slaget har prövats i domstol.

Det finns också kameror som är undantagna från tillståndskravet, som tillexempel backkameror och kameror som filmar runt sopbilar.

– Om syftet är att underlätta för föraren medan han kör behöver man inget tillstånd alls, säger Nicklas Hjertonsson.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.