Bemanningsavtalet: Lägsta lönen höjs mest

Med en dag tillgodo blev LO och Almega bemanningsföretagen klara med ett nytt avtal för omkring 30 000 bemanningsanställda. Den lägre garantilönen höjs med 3 procent – alltså den lön som en bemanningsanställd får när hen inte är uthyrd på uppdrag. Och vad som egentligen gäller för den tid som en anställd inte är uthyrd ska en arbetsgrupp grotta ner sig i.

Det nya bemanningsavtalet ger en lönehöjning på 2,5 procent utslaget på hela området. Men de allra lägsta lönerna ökar alltså med 3 procent.

– Vi är nöjda med att golvet har höjts mest, säger Lennart Sköld, Transports centrala ombudsman med ansvar för bemanningsavtalet – och en av LO:s förhandlare. Vi har tryckt ihop löneavståndet mellan yrkesarbetare och andra anställda, och bland de andra anställda finns de flesta av våra medlemmar

Han konstaterar att årets förhandlingar har präglats av en positiv anda. Båda parter är också glada över att det nya avtalet skrevs under innan det gamla löpt ut.

– Vi har också fått igenom mer ordning och reda när det gäller anställningsformerna, säger han.

Transports och LO:s hjärtefråga var att en bemanningsanställd ska få betalt för samtliga timmar som hen är tillgänglig för sin arbetsgivare. Frågan hänsköts till en arbetsgrupp med fack och arbetsgivare. Den ska sätta igång direkt efter semestrarna och bli klar före jul. Syftet är att gruppens underlag ska ligga till grund för nästa avtalsförhandling som sker under 2016.

– Det är bra att vi tillsammans tittar på problemen och ser vad som är rimligt att göra åt dem, säger Lennart Sköld.

Almega bemanningsföretagens förbundsdirektör Henrik Bäckström konstaterar att tiden inte räckte för att ta med den frågan i årets förhandlingar, och är därför nöjd med att den hamnar hos en arbetsgrupp.

– Det återstår att se vad vi kan hitta för lösning, säger han. Vi har hört vad motparten säger och ska seriöst se vad vi kan förmå tillsammans.

Avtalet träder i kraft först när samtliga 14 inblandade LO-förbund har godkänt överenskommelsen. Detta ska ske senast den 29 maj.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.