Avtal vid upphandlingar en het potatis

Regeringen kommer inte att ställa krav på kollektivavtal vid offentlig upphandling. Däremot ska villkor enligt kollektivavtal gälla. Det klargjorde civilminister Ardalan Shekarabi vid Transports seminarium i Almedalen i dag, tisdag. För facket är skillnaden betydande. Det handlar inte minst om vem som ska kolla att ett vinnande företag verkligen följer löner och andra avtalsvillkor.

Transports seminarium handlade om kollektivavtalen och parternas roll vid framtidens offentliga upphandlingar, en fråga som blivit allt hetare de senaste åren.

I panelen ingick Ardalan Shekarabi (S). Han påpekade att offentliga upphandlingar påverkar oss alla och står för en femtedel av Sveriges hela BNP:

– Ändå saknas det en helhetspolitik på det här området. Staten har ingen målsättning vid inköp av varor och tjänster.

– Nu ska vi forma en nationell upphandlingsstrategi och vi inrättar en särskild upphandlingsmyndighet, där målet är att höja kvaliteten vid upphandlingarna. Det handlar om att ta social hänsyn, men också att väga in miljön och främja innovationer.

Ardalan Shekarabi slog fast att lagstiftningen som styr upphandlarna är komplicerad och formad på EU-nivå. Försöken att förenkla bestämmelserna har ofta lett till fler regler.

– Ändå måste vi förenkla. Oseriösa aktörer ska bort från den offentliga sektorn. Vi ska inte ge konkurrensfördelar till företag som inte följer lagar och avtal.

– Det är en självklarhet att vi ska ställa krav på villkor enligt kollektivavtal. Vi har tillsatt en utredning som ska se över hur regelverket ska utformas.

Shekarabi fick frågan hur läget kunnat bli så bekymmersamt i taxi, där färdtjänsten och de andra samhällsbetalda resorna står för hälften av branschens samlade intäkter. Han sa:

– Det beror på att upphandlarna haft ett enda fokus: lägsta pris. Det får man tyvärr betala ett högt pris för, på lång sikt. Jag har svårt att förstå hur politikerna resonerar i Stockholms läns landsting. Men det har varit juridiskt otydligt vilka villkor man egentligen får ställa.

Transports ordförande Lars Lindgren fick ordet:

– Jag är glad om politikerna äntligen tar den här frågan på allvar. Vi har länge ställt krav på kollektivavtal. Här möter vi ett hårt motstånd, trots att de flesta av oss här säger sig hylla den svenska modellen som bygger på just kollektivavtal.

Lena Mikko, ordförande i organisationen Sveriges kommuner och landsting (SKL), ingick också i debattpanelen – liksom Peter Jeppsson, arbetsgivarbas för Transportföretagen.

Mikko fick frågan om kommunerna bidragit till lönedumpning inom exempelvis taxi. Hon passade och sa:

– Vi ser i vart fall ett ökat intresse för att se över kraven som ställs när kommunerna upphandlar. Det är ett stort ansvar och det är viktigt att aktörerna har stöd i lagstiftningen.

Under den timslånga debatten blev det uppenbart att de medverkande har olika syn på just kollektivavtalen. Kan stat och kommuner kräva att företag som lämnar in anbud har ett riktigt avtal? Eller bara villkor som är avtalslika?

Peter Jeppsson ansåg att arbetsgivarna ägnat mycket kraft åt att utreda vad reglerna medger – och inte:

– Det går inte att ställa krav på kollektivavtal. Det som diskuteras är kollektivavtalslika villkor. Men man ska vara försiktig. Det finns en tendens att man vill gå in och peta i avtalens innehåll också.

Transportsbasen Lars Lindgren härsknade till:

– Det är klart att man ska kräva riktigt kollektivavtal vid alla offentliga upphandlingar! Det finns skrivningar i avtalen som är väldigt viktiga för arbetstagarna. Det är jäkligt konstigt att ett land som valt just den här modellen, den svenska modellen, sedan inte står upp för den!

– En sak vill jag i alla fall klargöra. Fackförbundet Transport kommer att kräva avtal av företagen i våra branscher.

Peter Jeppsson från arbetsgivarlägret kontrade snabbt:

– Domstolarna får utkristallisera vad som gäller. Hos oss försöker vi förstå rättsläget. Transport pratar mer om hur man önskar att det vore. Lars Lindgren tog upp den så kallade Vita jobb-modellen, som bygger på att facket ska vara en sorts tillsynsmyndighet. Det ställer vi aldrig upp på i Svenskt Näringsliv.

Uttalandet fick Lindgren att höja rösten ytterligare ett steg. Med adress till Peter Jeppsson sa han:

– Ni är också en part! Ni borde också jobba för att kollektivavtalen tecknas och följs. Men det skiter ni i!

Civilminister Ardalan Shekarabi inflikade att de offentliga verksamheterna inte kan utvecklas, om man inte tar hänsyn till de människor som jobbar där.

– Det gäller inte minst inom taxi. Vi vill att samhällsbetalda körningar ska bli ett riktigt jobb. Det är väldigt positivt om kommunerna slutar att bara se till lägsta pris.

Om ett företag tecknar kollektivavtal kan facket gå in och göra kontroller och granska bland annat löner och arbetstider.

Men om bolaget bara lovar tillämpa ”kollektivavtalsenliga” villkor är det mycket svårt för facket att agera. Vem ska sköta tillsynen då? Arbetsmiljöverket? Någon ny myndighet med hundratals anställda kontrollanter?

När Transportarbetaren ställer frågan till Ardalan Shekarabi säger han:

– Det är en sak som vår utredning ska ta ställning till. Jag vill inte föregripa rapporten.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.