Anders blev hotad med kniv

Väktaren Anders Norén blev hotad med kniv av en desperat man. Nu håller han ett visst fysiskt avstånd till människorna på flyktingboendet. – Tråkigt, men jag måste tänka på min egen säkerhet, säger Anders.

Han arbetar på Migrationsverkets tillfälliga boende i Malmö, som säkerhetspersonalen inom Securitas allmänt kallar ”hotellet”.

Den allvarliga händelsen utspelade sig under hösten, när situationen var hårt ansträngd.

– Jag och en ordningsvakt var på plats när en man blev desperat. Han drog fram en kniv och hotade att skära oss. Eller sig själv. Varför vill jag inte säga, men när polisen kom började han skära sig själv, djupt i magen.

– Polisen sprejade både mannen och oss på Securitas med pepparsprej, för att stoppa honom. När de bar ner mannen till ambulansen såg jag hur allvarligt han skadat sig.

Anders blev chockad. Han stannade kvar länge den dagen och pratade och pratade med kollegorna.

Något ytterligare stöd efter det säger Anders, att han inte har behövt. Skulle han ändra sig finns både chefer och kristeam att vända sig till.

Anders Norén tycker inte att han förändrats som person efter incidenten. Som alla bevakningsanställda Transportarbetaren talat med ”ventilerar” han fortlöpande jobbiga händelser med sina närmaste kollegor.

– Min syn på invandring och flyktingmottagande är inte annorlunda nu. Jag har många nära vänner med invandrarbakgrund.

Vi sitter i ett litet provisoriskt personalrum, fyllt av kläder, utrustning och väskor. Utanför dörren spelar några barn brädspel kring ett bord. Utmed väggarna står rader av randiga plastbagar, sådana man lärt sig känna igen från medias rapportering om flyktingströmmarna. Vuxna kommer och går, stannar till med papper i händerna och ser sig villrådiga ut.

Anders Norén berättar om Malmöbor som kommer och vill lämna kläder på boendet. De får väktarna hänvisa vidare till Röda korset, på Migrationsverkets uppdrag.

– Tidigare var man hela tiden vaksam nu kan man slappna av mer. Trängseln var enorm, köerna långa och ibland tröt tålamodet hos någon. Det blev bråk och handgemäng.

Anders vill inte gå in på om han känner av spänningar mellan personer från olika länder, som är i konflikt.

– Det handlar snarare om personkemi, språkförbistringar och frustration när man inte förstår varandra. Det händer oss också.

Vid några tillfällen har det krävts hot om att personer får lämna boendet, om de inte ”skärper sig”. Det har ”viftats med kläder och skor”, när två familjer tvingats tränga ihop sig i ett rum, därför att familjen som skulle ha lämnat inte kommer i väg.

– Tidigare kom folk in på hotellet och hämtade personer till kyrkan och tillfälliga boenden. Om människor inte sökt asyl än tolkas det som människorov. Vi har avrått folk från att göra det, men har någon väl sökta asyl har de rätt att röra sig fritt och kan åka i väg, även om det inte är optimalt, säger Anders.

– Vi kan inte kolla upp det. Och de flesta människor är ändå godhjärtade.

Skulle väktarna misstänka att någon är ute i onda avsikter rapporterar väktare och ordningsvakter till polisen.

Hot och demonstrationer utanför Migrationsverkets anläggningar i Malmö tycks ha uteblivit. Däremot har en hjälporganisation som uppträtt hotfullt mot personalen blivit portad från hotellet.

Securitas driftschef i Malmö, Andreas Rosenlind, bedömer att bolaget kommer att få det hektiskt igen i februari och räknar med en ännu intensiv period fram till sommaren, med många nyanlända.

Väktaren Anders Noren stöder regeringens beslut att skapa en tidsfrist efter en hårt pressad tid:

– Vi behöver återhämta oss och ta hand om dem som redan är här. Sedan kan vi återuppta mottagandet igen, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.