Alla ska kunna nå högsta lönenivå

När hushållssäckarna försvann och vissa renhållningsbolag i Göteborg skulle avveckla sina gamla ackordssystem, ville flera arbetsgivare införa fast månadslön och premiekomp. Då utvecklade sopgubbarna själva en metod för att öka företagens produktivitet – och att ge alla del i produktivitetsökningen.

Idén utarbetades av fackligt anslutna renhållningsarbetare tillsammans med Karin Peterson, ombudsman på avdelning 3 i Göteborg.

– Vi ville också ha fast månadslön med premiekomp för alla renhållare. Men enbart det skulle ge lägre lön än ackordssystemet, så vi utarbetade den här idén med bonuspoäng och började jobba
in den hos företagen, säger Karin Peterson.

KTRAB var det första företaget i Göteborgsavdelningens område som införde systemet.

– För att ge mer än månadslönen och premiekompen, ville arbetsgivarna ha lite mer av oss. Genom att jobba på det här sättet, visar vi att man kan öka företagets produktivitet. Och då ska gubbarna ha mer pengar också, säger Karin Petersson.

Vad innebär det rent praktiskt?

– Genom att planera rutten rationellt hinner man med fler hämtningar, utan att stressa sönder sig. Genom att ta hand om bilen och köra på rätt sätt, minskar slitaget på fordonen. Och så vidare. Men då vill vi ha del av produktivitetsökningen. Det är inte mer än rätt.

Hur ställde sig arbetsgivarna till det hela?

– Här i Göteborg har arbetsgivarna svårt att rekrytera renhållare och få dem att stanna, vilket gav oss ett bra förhandlingsläge. Och det finns ingen arbetsgivare som säger nej till att betala mer, om vi kan visa att gubbarna får mer gjort. Återigen, utan att stressa sönder sig – det handlar om att få mer gjort på ett bra sätt.

I dag finns systemet hos alla renhållningsbolag i Göteborg, undantaget det stora kommunala bolaget Renova.

– Vi hoppas få in bonussystemet i någon form även där. Målet är att alla ska kunna komma upp i högsta lönenivå, säger Karin Peterson.

Totalt omkring 230 renhållningsarbetare i Göteborgsområdet har i dag någon form av bonuspoäng i sina avtal, även om systemen ser lite olika ut på olika företag.

Men facket har inte fått sin vilja igenom helt och hållet – arbetsgivarna ville behålla något som kallas närvarotillägg. Alltså att om du går en hel månad utan att bli sjuk eller vabba en enda dag, så får du ett tillägg som kan variera mellan 500 och 800 kronor.

– Vi hade helst velat slippa den modellen, eftersom den missgynnar småbarnsföräldrar och uppfattas som att man straffas för en sjukdag. Men efter stora diskussioner fick vi gå med på att fläta in närvaro som ett av kriterierna i poängsystemet.

Att närvarograden ger individuella, bonusgrundande poäng är alltså en rest av ett tidigare system. Karin Peterson tycker egentligen inte att detta hör hemma i den nuvarande lönemodellen.

– Vi var tvungna att acceptera det för att arbetsgivarsidan skulle godta bonussystemet. Vi har fått jämställa det med premiekompensationen, som gäller per arbetad timme och som du inte heller får när du inte är på jobbet, säger Karin Peterson.

I det stora hela är bonussystemet mycket lyckat, tycker Karin Peterson. Och hon ser inga skäl till att inte alla renhållningsbolag skulle kunna införa det i någon form.

– Men det förutsätter aktiva medlemmar på företaget, och att arbetsgivaren är öppen för att testa nya lösningar.

Jerker Nilsson är central ombudsman med ansvar för renhållningsavtalet på Transport. Han har svårt att rakt av jämföra bonussystemet med renhållningsarbetares villkor generellt.

– Det finns olika typer av överenskommelser på olika håll i landet. Det vanligaste i dag är fast månadslön och premiekompensation, men i vissa fall har de förhöjd premiekomp, säger han.

Det gäller främst i större städer där det är svårare att rekrytera renhållningsarbetare.

– Men på många håll i landet, särskilt på landsbygden, har sopgubbarna månadslön plus fem spänn i premiekompensation, punkt slut. Jämfört med det så låter ju den här bonusmodellen helt klart som ett bra system, säger Jerker Nilsson.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.