Åkerieländet i fokus på stor Brysselkonferens

EU:s åkerimarknad har blivit som vilda västern. Det hävdade den svenska parlamentarikern Marita Ulvskog (S) i dag, torsdag, på en stor transportkonferens i Bryssel. Transports utredare Magnus Falk fanns också på plats. – För första gången använder de ansvariga kommissionärerna orden social dumpning. Det har varit bra diskussioner här nere, säger han.

När EU-kommissionen bjöd in till konferens på temat ”den sociala agendan i transportnäringen” blev de 400 platserna snabbt fulltecknade. Allt från ministrar till EU-parlamentariker och fackliga företrädare samlades för att diskutera läget i främst flyg- och vägsektorerna.

På en mobillinje från Bryssel säger Magnus Falk:

– Flyget kämpar med överetablering, utflaggning och lågprisbolag som försämrat villkoren radikalt för personalen.

– På vägområdet vittnade många talare om en katastrofal situation. Den ansvariga transportkommissionären, slovenskan Violeta Bulc, pratade rent ut om lönedumpning. Det begreppet har varit bannlyst ända tills nu.

Magnus Falk berättar att talare efter talare påpekade att situationen i åkerinäringen går ut över både trafiksäkerheten och miljön.

Ledde konferensen fram till något konkret?

– Nej, säger Magnus Falk. Men det var många bra tankar och förslag som lades fram. Många poängterar att det behövs en harmonisering av lagstiftningen. Arbetstiderna är en stor fråga.

– På vägsidan lyfte man särskilt fram kör-och vilotiderna, cabotaget och de omfattande problemen med postlådeföretag och falska egenföretagare.

En del östländer har tidigare sett låga löner som en konkurrensfördel i kampen om jobben. Har deras företrädare tänkt om?

– Jag upplever att de flesta nu har förstått allvaret. Länder som Polen har ju precis samma problem med lönedumpning, när det kommer in chaufförer från grannländer där lönenivån är ännu lägre.

Svenska, danska och tyska fackförbund arbetar nu tillsammans med att dra igång ett så kallat medborgarinitiativ i EU. Med en miljon insamlade röster ska kommissionen förmås att ta åkeribranschen bekymmer på allvar. Vilken roll spelar dagens konferens i det arbetet?

– Jag tror att den kan ge ordentlig draghjälp. Åkerinäringen är fortfarande inte ”topp tre” när det gäller de hetaste frågorna i EU. Men i vart fall ”topp tio”.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.