;

Flyttfirmor friade från konkurrensbrott

Flyttbranschen. Fem år efter Konkurrensverkets gryningsräd har tre flyttfirmor fått rätt i domstol. Företagen har inte ägnat sig åt att olagligt begränsa konkurrensen i branschen, enligt utslaget i högsta instans.

I februari 2013 gjorde Konkurrensverket sin gryningsräd mot de tre stora flyttbolagen: NFB, ICM Kungsholms och Alfa Quality Moving. Myndigheten la beslag på handlingar och avtal. Misstankarna handlade om både otillåten kartellbildning och samverkan vid offentlig upphandling av flyttuppdrag.

I juli 2014 stämde Konkurrensverket de tre företagen på sammanlagt 42 miljoner kronor.

Och i december 2017 har den slutliga domen från Patent- och marknadsöverdomstolen vunnit laga kraft: Alla tre flyttfirmorna frias. De får sina rättegångskostnader ersatta av staten, totalt cirka 11,5 miljoner kronor.

– Fem år är lång tid när man driver företag, det här har skadat oss mycket, säger Kent Hofmann som driver NFB och Vänrun (före detta ICM Kungsholmen).

Hans bedömning är att de två företagen har förlorat uppåt 90 miljoner kronor per år. Detta eftersom offentliga upphandlare ska ha valt bort flyttfirmorna när de befann sig i en rättsprocess.

På Konkurrensverket konstaterar Magnus Jonson, biträdande chef på den juridiska avdelningen, att myndigheten har förlorat. Han medger samtidigt att det är bra att få frågan om konkurrensklausuler prövad.

För hela rättsprocessen kom att handla om just konkurrensklausuler.

När NBF, ICM och Alfa hade genomfört flera inbördes bolagsaffärer delade de också upp marknaderna emellan sig. Alfa fick ta hand om de internationella flyttuppdragen, medan de andra två fortsatte att agera i Sverige. Att de olika företagen skulle hålla sig på sin del av marknaden under fem år slogs fast i klausuler om konkurrensen.

Konkurrensverket hävdade att konkurrensklausuler inte får vara giltiga i mer än två år, och det blev frågan som överdomstolen fick avgöra.

– Men nu vet vi att domstolen anser att de kan vara längre, säger Magnus Jonson. Och att vi som myndighet måste visa att klausulen har fått negativa konsekvenser på marknaden om ett företag ska dömas för konkurrensbrott.

Vid gryningsräden hade Konkurrensverket även andra misstankar mot flyttfirmorna.

– Vi ville undersöka om de hade samarbetat kring anbud på offentliga flyttar, berättar Magnus Jonson. Men det hittade vi inget stöd för i handlingarna, så den frågan släppte vi ganska snart.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna, kallad Europadomstolen, ligger i Strasbourg. Varje år inkommer över 50 000 klagomål från personer och organisationer i Europarådets 46 medlemsstater.

Här prövas misstänkta brott mot mänskliga rättigheter

Juridik. När Högsta domstolen nekade Transport prövning av rätten att utesluta en SD-politiker tog förbundet ärendet till Europadomstolen. Men väntan på besked om klagomål kommer att behandlas är ofta lång.

Klartecken för DSV att köpa Schenker

Åkeri. Nu är det klart. EU-kommissionen har sagt ja till det danska logistikbolaget DSV:s köp av fraktbjässen DB Schenker, rapporterar nyhetsbyrån Reuters och nyhetssajten Dagens Logistik.

Helsingborgs containerhamn

Fängelsedom för smuggling överklagad

Rättsfall. I slutet av april dömdes en hamnarbetare, tillsammans med två andra män, för brott kopplade till kokainsmuggling via Helsingborgs hamn. Alla tre har nu överklagat tingsrättens domar till hovrätten.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

;