Horror photo of an old black scary haunted tv set with ghost hands on screen, standing on dark foggy ruined city with spirit figures background. Foto: Shutterstock
Close
Transportarbetarens John Antonsson ger dig filmtips för en läskigare Halloween/Allhelgonahelg.
Close
Kultur

8 skrämmande bra filmtips

Film. November. Det blir allt mörkare ute och det är ett bra läge att låta sig skrämmas. Eller vänta. Är du en av dem som tror att all skräckfilm är splatter och ger dig mardrömmar i hundra år? Här är tips på filmer som många skräckfilmsskeptiska borde kunna uppskatta. Men smaken är olika, så inga garantier lämnas.

SKRÄCKFILMEN FÖR DIG SOM…

…gillar Love Actually

Shaun of the Dead

Filmomslag "Shaun of the dead"Okej. Det första tipset låter kanske något långsökt, men tro mig. Shaun of the dead är en zombiefilm OCH en romantisk komedi. Kanske den första i sitt slag. Varning för blodiga scener. Se filmen främst för värmen mellan människor, och för humorn.

Förutom radarparet Nick Frost och Simon Pegg, som spelar bästisarna som delar ett liv tillsammans, kommer du att stöta på ett antal personer som var med i romantiska komedin Love Actually. Hur många kan du hitta?

Bäst i filmen är nog den eviga frågan som ställs i alla zombiefilmer: Är det vi eller de som är levande döda?

 

…gillar Pirates of the caribbean

Dimman

Filmomslag "Dimman"Piraterna i den här filmen är inte levande… Jag är faktiskt inte helt säkert på om de är spökpirater eller fiskare. Struntsamma.

I en liten stad vid havet lever människorna ett stillsamt liv som verkar kretsa kring en radiostation som sänder från en fyr, fiskenäringen och en festlighet som ska gå av stapeln. Samtidigt händer något övernaturligt.

Filmen har spänning och stämning. Bra skådespel av 1980-talsikonerna Jamie Lee Curtis, som spelar liftaren som hamnar i fel stad, och Adrienne Barbeau, som spelar radioprataren som jobbar från ett fyrtorn.

Musiken är komponerad av filmens regissör John Carpenter och är kanske det som känns allra mest tidlöst.

 

…gillar Måndag hela veckan eller Russian doll

Happy Death Day

Filmomslag "Happy death day"Tänk dig att dräpas av en maskerad mördare och tvingas återuppleva din dödsdag om och om igen.

Filmen är en blandning av en leva-samma-dag-om-och-om-igen, som i Måndag hela veckan eller Russian doll, och filmgenren med maskerade mördare som bär kniv.

Konceptet är kul och nytänkande och det är rätt spännande att se ett mysterium lösas.

 

…uppskattar Sagan om ringen-filmerna

Frighteners

Filmomslag "The frighteners"Innan Peter Jackson gjorde Sagan om ringen-filmerna, och de tvåhundra filmerna om Bilbo, gjorde han skräckfilm.

Jag kommer inte att rekommendera hans tidiga lågbudgetsplatter i Braindead eller Bad Taste i den här tidningen. Däremot kan jag tipsa om Frighteners utan att riskera min anställning.

Det är en spökkomedi med Michael J Fox i en ledande roll. Filmen är kuslig många gånger och har vissa grafiska scener. I överlag är den ändå väldigt snäll, och jag skulle inte tveka att se filmen med mina barn när de passerat tio år.

 

…älskar kriminalserier

När lammen tystnar

Filmomslag "När lammen tystnar"Jodie Foster och Anthony Hopkins gjorde total succé med den här filmen. Få andra filmer har belönats med Oscar för bästa film, bästa regi, bästa manliga huvudroll och bästa kvinnliga huvudroll.

När lammen tystnar är en av tidernas bästa kriminalfilmer, men jag skulle också säga att det är en av tidernas bästa skräckfilmer.

Det finns scener som är fruktansvärt nerviga och filmens två ”monster”, Hannibal Lecter och Buffalo Bill, är några av filmhistoriens mest effektfulla skurkar.

 

…älskar musikaler

Little Shop of Horrors

Film: "Little shop of horrors"Jag känner i alla fall inte till särskilt många ”skräckfilmer” som är baserade på Broadwaymusikaler. Den här är det (även om musikalen i sin tur är baserad på en B-film från 1960). Rolig är den definitivt. Vet inte om den är så läskig.

Den innehåller i alla fall en köttätande växt. Några av 1980-talets roligaste skådespelare är med: Steve Martin, John Candy och Bill Murray gör korta framträdanden.

Filmens huvudroll spelas av Rick Moranis, som många kanske glömt bort. Men när han väl dyker upp på skärmen känner nog de flesta igen honom.

 

…saknar plugget

The Faculty

Filmomslag: "The Faculty"Filmen utspelar sig på en amerikansk high school och är inspelad i slutet av 1990-talet. Om du var ung då kommer du att känna igen både musik, skådespelare och karaktärstyper.

The Faculty är en ganska intressant film som känns väldigt 1990-tal, och samtidigt osar filmen av 1950-talets paranoia och skräck för det yttre hotet som klivit in på ditt livs egen förgård. Skillnaden är att här rör skräcken vuxna i stället för kommunister.

För övrigt: Jag har sett att 1990-talet börjar komma tillbaka som mode. Om jag ser någon med samma frisyr som den Josh Hartnett har i The Faculty, då flyttar jag ut i skogen.

 

…brukar titta på komediserier som The Office eller Parks and recreation

What we do in the shadows

Filmomslag "What we do in the shadows"Hysteriskt roliga låtsasdokumentären har redan fångat många hjärtan. Fler borde se den. I den lär vi känna ett gäng vampyrer som bor tillsammans i ett hus i Nya Zeelands Auckland.

Vampyrer lever ofta lååånga liv, och deras värderingar och manér är inte alltid så moderna. Ett dokumentärteam följer vampyrnästets medlemmars många kulturkrockar med samtiden.

Filmens manusförfattare och regissörer Jemaine Clement och Taika Waititi spelar själva två av filmens huvudroller.

När du har sett filmen kan du med fördel se tv-serien med samma namn, som nu är inne på sin tredje säsong.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Gustaf Järsberg. Foto: Christina Ahlund

Privatpersoner döms men företag får filma

Debatt. Sverige har förbud mot avbildning av skyddsobjekt. Den privatperson som råkar filma fel plats kan drabbas av omfattande konsekvenser – även utan uppsåt. Samtidigt hanteras systematisk inspelning i arbetslivet betydligt mjukare.

Kids trick or treat on Halloween night. Child at decorated house door with autumn leaf wreath and pumpkin lantern. Little boy in witch and skeleton costume and hat with candy bucket. Fall decoration.

4 tycker till – om halloween

Enkät. Fredagen den 31 oktober är det dags att ställa frågan: ”Bus eller godis?” Firar du halloween och i så fall hur?

Redo för skrämselhicka i tv-soffan? Transportarbetarens John Antonsson tipsar om filmer och tv-serier att titta på när mörkret lagt sig. Foto: Shutterstock

Höstens skräck: Färjor, blues och robotflickvänner

Streamingtips. Halloween står för dörren. De senaste åren har streamingtjänsterna pumpat ut blod och skräck i ett rasande tempo. Här är filmerna och serierna för dig som tycker att verklighetens jävlighet inte riktigt räcker.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Hot och våld
Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Fråga facket
Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Globalt

Ett uppdrag för hela världen

Facket. Alla medlemmar i Transport bidrar till att stärka rättigheter för arbetare i andra länder, bland annat att organisera sig i facket – en folkrörelse med totalt 191 miljoner medlemmar.

UNI globals generalsekreterare Christy Hoffman, Transports Jimmy Ovesson, Michala Lafferty, (chef fastighetstjänster på UNI global), och Transports Magnus Falk – med Transports grundare Charles Lindley på målning i bakgrunden.

”Internationellt arbete ligger i Transports dna”

Facket. Det började redan innan förbundet bildades, 1897, och bygger i grunden på solidaritet med arbetare i alla länder. Men hur arbetar egentligen Transport i dag för att påverka internationellt?

Fråga facket
Vilka regler gäller när du ska ta med dig mindre sällskapsdjur i bilen? Illustration: Martin Heap

Måste mindre djur också bältas?

Transport. Jesper undrar om hur mindre husdjur ska transporteras och Christopher vill veta om chefen hade rätt att schemalägga honom fast han sagt upp sig. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Truckstop
För My Gustafsson, och hunden Enzo, är det första gången på Truckstop Örebro. Vanligen kör hon i södra Sverige för Grahns transport, Kristianstad.

Satsningar på säkrare stopp

Arbetsmiljö. Längs landets stora transportleder öppnar inhägnade rastplatser för yrkesförare. Behovet är stort – lastbilschaufförer på Truckstop Örebro berättar om stölder, otrygg uppställning och ovärdig arbetsmiljö.

Kultur
Arbetarklassen har tyngre och farligare jobb och fler dör i arbetsolyckor. (Arkivbild.) Foto: Justina Öster

”Kapitalägarna är vinnare och arbetarna förlorare”

Klassanalys. Nej, arbetarklassen är inte död. Medelklassen har heller inte sjunkit ner i ”proletärernas arma tillvaro”. Däremot vidgas klyftorna alltmer mellan arbetare och kapitalägare. Mellan arbetarnas löner och företagens vinster.