;

Tyst i förbundet efter Aftonbladets avslöjande

Inga kommentarer. Så kan man sammanfatta en rundringning till Transports ordföranden i lokalavdelningarna efter nya uppgifter i Aftonbladet om förbundsordförande Lars Lindgrens resor och hotellräkningar. Transports revisor hänvisar till tystnadsplikt.

– Ring till förbundsstyrelsen eller Lars Lindgren. Vi har tystnadsplikt, säger förbundets revisor Åke Wijkmark.

Han befinner sig på en sedan tidigare inbokad konferens om konflikthantering inom avtalsrörelsen, tillsammans med lokala ordföranden och kassörer.

Transportarbetaren ringer runt till några av förbundets stora avdelningar för att höra om deras reaktioner på Lars Lindgrens tjänsteresor, hotellräkningar och utgifter för representation, men ingen vill uttala sig.

Göteborgsavdelningens ordförande Patrik Ljunggren bekräftar, via sms, att samtliga ordföranden och kassörer är på konferens. ”Så jag kan inte ta några samtal just nu.”

Kenneth Pettersson från Malmöavdelningen svarar på samma sätt, i sms:

”Jag lämnar inga kommentarer i nuläget.”

Robert Savela från avdelning 26 i Norrbotten säger:

– Vi har inte fått något direktiv att inte svara på frågor, men tyvärr har jag inga kommentarer. Jag vill inte vara otrevlig, men så illa är det just nu.

Stockholmsavdelningen valde en ny ordförande på årsmötet, så sent som i går. Men den nya ordföranden Charn Ispa har inte gått att nå.

En lokal ombudsman, som vill vara anonym, säger att hen satte kaffet i halsen i morse ”som alla andra” och känner sig sorgsen.

– Var sig det är sant eller inte, det som står i Aftonbladet, så håller vi inte på så här inom Transport och går till medier. Vi sköter det internt, inom förbundet.

Transportarbetaren har också sökt förbundskassör Tommy Wreeth och förbundssekterarare Markus Pettersson. Pettersson väljer att vänta med kommentarer till efter styrelsemötet och Wreeth har inte gått att nå.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Foto: Fredrik Sandin Carlson

LO:s ordförande Susanna Gideonsson avgår

Facket. Efter fyra år på ordförandeposten har Susanna Gideonsson beslutat sig: Hon ställer inte upp för omval utan avgår i samband med LO-kongressen i maj, skriver DN.se.

Transportarbetarens logga / Transportarbetarens logo

Stefan Löfven avgår

Politik. "Personligen tycker jag inte att det var väntat, om det är klokt får nog framtiden utvisa – vi vet ju inte vem det blir som efterträder Stefan ännu", kommenterar Transports förbundsordförande Tommy Wreeth statsministerns beslut.

Eddie Prüss

Så tycker vi om nya transportavtalet

Åkeri/Terminal/Lager. Lönehöjningarna är bra och tidigare inbetalningar till ungas pensioner efterlängtat. Men i framtiden måste vi sätta större tryck på arbetstidsförkortning. Så tycker några medlemmar om det nya avtalet som skrevs på i går.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

;