;

TMA-förare omkommen

Olyckor. Skyddsfordonet skulle säkra E4:an efter att en bil tappat last på körbanan. I stället blev föraren av TMA-bilen påkörd och så svårt skadad att hon avled.

Olyckan inträffade på motorvägen utanför Norrköping den 30 maj. Den kvinnliga TMA-föraren arbetade med att säkra vägen efter att en bilist tappat last från släpet. En lastbil körde då rakt in i TMA-fordonet, vars förare dog.

Lastbilschauffören anhölls senare, misstänkt för grovt vållande till annans död och grov vårdslöshet i trafiken.

– Jag är rädd varje dag jag åker ut på E4:an, säger Stefan Rydqvist till Sekotidningen.

Stefan Rydqvist driver företaget TMA-tjänst i Linköping och jobbade ibland ihop med kvinnan som omkom i olyckan. Han berättar för Sekotidningen att det ofta är hysteriskt ute på motorvägen, med bilister som tittar i mobiltelefoner och paddor i stället för att fokusera på körningen.

Trafikverket inledde samma vecka som olyckan skedde en utredning för att se om det funnits några brister i vägstrukturen på platsen.

Under åren 2003–2015 inträffade i Sverige 51 olyckor där TMA-fordon var inblandade, uppger SVT Nyheter Öst. Ett TMA-skydd (truck mounted attenuator) används främst vid vägarbeten. Ett block är monterat på ljustavla baktill på ett fordon.

Någon tidigare dödsolycka med TMA-fordon känner Trafikverket inte till. Men facket är inte förvånade över dödsolyckan utanför Nyköping:
– Frågan har bara varit när det ska hända eftersom trafiken är som den är på våra svenska vägar, säger Lars Eklind, regionalt skyddsombud för fackförbundet Seko i Mellansverige.

Det stora problemet är bristen på hänsyn till dem som arbetar på vägarna, enligt Lars Eklind, som vill se fartkameror på TMA-fordonen:

– Det enda folk reagerar på är om en kamera skulle blixtra till och en bot kommer hemskickad. Det är det absolut bästa sättet för att få ned hastigheterna, säger han till Sekotidningen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Urban Eriksson:
    18 juni, 2022

    Vid Norrköping var det olyckan skedde. Räddningstjänsten var klara ca 2130 och vägtrafiken släpptes på efter 1300 dagen efter. Undrar varför det tog så lång tid? Undrar varför trafiken från riksväg 55 inte leddes bort från att köra upp på E4 södergående?

  2. arimyr stoltenberg:
    17 juni, 2022

    Helt sjukt att det ens får finnas skyddsbilar baserade på lätta 2 axliga fordon,skulle vara förbjudet att ha mindre än 4 axlar och en vikt på 32 ton

Lästips:

Tunga transporter delar väg med lätta mopeder – i hög hastighet. Foto: Dexter Svärd Huss

Vägen mot Gekås görs om – så ska köerna stoppas

Länsväg 153. När en olyckligt färgad bil lägger sig i baken är det bara början på en pärs mot varuhusmeckat Gekås. En resa på länsväg 153 innebär möten med jättelastbilar, mobilzombier och ett decennielångt politiskt käbbel.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;