Johan Duvskog är huvudskyddsombud och Jessica Karlsson skyddsombud. De vill samverka kring arbetsmiljön på Prezero, men tycker inte att ledningen lyssnar.
Close
Johan Duvskog är huvudskyddsombud och Jessica Karlsson skyddsombud. De vill samverka kring arbetsmiljön på Prezero, men tycker inte att ledningen lyssnar.
Close
Arbetsmiljö

Stress och press på Prezero

Miljöarbetare. ”Det bästa med Prezero är omhändertagandet av personalen”, säger Malmöregionens chef i företagets interntidning. Flera miljöarbetare vittnar tvärtemot om övervakning, hot och stress.

Sjuktalen ökar och folk säger upp sig. Det sitter i väggarna, handlar om dålig arbetsledning och en regionchef som i sin tur värvar dåliga chefer.

Så säger de regionala skyddsombuden Bert Johansson och Anders Palmqvist på Transports avdelning i Malmö. Tillsammans med anställda miljöarbetare på Prezero Recycling AB har de i flera år jobbat för att skapa en bättre arbetsmiljö.

– Ingen lyssnar på oss. Vi får inte vara med vid riskbedömningar, dem sköter företaget på egen hand. De kan skriva att åtgärder är klara fastän ingenting gjorts. Vi som är skyddsombud bestraffas genom att få hoppa runt på olika turer, säger Johan Duvskog.

Jessica Karlsson nickar.

Sopbilar parkerade för dagen på arbetsplatsen i Malmö. Stressen bland miljöarbetarna beror ytterst på upphandlingarna, där företag pressas att lägga för låga anbud för att vinna uppdragen, resonerar skyddsombuden. Foto: Justina Öster
Sopbilar parkerade för dagen på arbetsplatsen i Malmö. Stressen bland miljöarbetarna beror ytterst på upphandlingarna, där företag pressas att lägga för låga anbud för att vinna uppdragen, resonerar skyddsombuden. Foto: Justina Öster

Ny regionchef

Problemen började när regionchefen anställdes för snart fem år sedan, summerar de. Han favoriserar unga medarbetare som ”inte är till besvär”.

– De som inte kan och vill jobba övertid vill han inte ha kvar. Han följde efter en timanställd som fick gå på dagen för att han arbetade för långsamt. Sparkade honom för att sända en signal till övrig personal.

De regionala skyddsombuden har fått vittnesmål om att regionchefen varit ute och ”spionerat på miljöarbetarna”.

– Han har smugit och gömt sig bakom containrar för att kolla om de sköter den dagliga tillsynen av sopbilen och kört efter folk på turerna. Han övervakar också anställda i realtid, via gps, för att se var de är på turen. Det är integritetskränkande och märkligt att en regionchef gör så, säger Anders Palmqvist.

Ointresse

Han och Bert Johansson lyfter särskilt fram ledningens ointresse av att samverka med de fackligt utsedda skyddsombuden.

Sommaren 2023 förändrades verksamheten i Malmö och arbetsbelastningen ökade radikalt för renhållningsarbetarna. Senare drogs en sopbil in i Eslöv utan att någon riskbedömning gjordes, berättar Jessica och Stampe Granqvist som är skyddsombud i Eslöv.

– När turerna förändrades ville vi kolla arbetsbelastningen per tur, men företaget vägrade. De slog ihop alla turer och tog ett medelvärde på antal kärl i stället. Men turerna är olika och det påverkar belastningen, säger Anders Palmqvist.

”Vi går back på tid hela tiden”, säger Stampe Granqvist, skyddsombud i Eslöv. Foto: Justina Öster
”Vi går back på tid hela tiden”, säger Stampe Granqvist, skyddsombud i Eslöv. Foto: Justina Öster

”Fruktansvärt stressade”

Stampe Granqvist fyller i om Eslöv, där han säger att ledningen infört skiftgång utan att förhandla enligt medbestämmandelagen eller göra riskbedömningar:

– Vi blir fruktansvärt stressade, 340–350 kärl ska köras in på fem timmar och trekvart, när rasterna räknas bort. Fyrfackskärl tar längre tid och behöver man åka på mellantippning tar det en extra timme.

– Medarbetarna i första skiftet måste vara tillbaka med sopbilen tills skift två börjar. Vi går back på tid hela tiden och andra skiftet tvingas jaga på som fan för att hinna med resterande kärl.

Bert Johansson skakar på huvudet:

– Det är fullt kaos i Eslöv.

Upphandlingar boven

Ytterst beror stressen på upphandlingarna, att företagen pressas att lägga för låga anbud för att lägsta bud hela tiden vinner, menar skyddsombuden.

– De förstår inte att vi tvingas stressa och drabbas av skador. I slutet av dagen kan en del knappt gå, de ser ut som zombier, säger Jessica.

Hon och Johan berättar att personalen rapporterar och rapporterar in avvikelser om oacceptabla hämtställen, men att företaget inte agerar eftersom upphandlaren VA Syd ”kräver att kärlen ska hämtas ändå”.

”Sluta springa”

Regionala skyddsombuden Anders Palmqvist och Bert Johansson råder dem att sluta springa, dra ett kärl i taget och inte dra ner på lunchen, som en hel del gör för att hinna bli klara.

– ”Men har du inte hunnit med allt på din tur så är du kanske inte lämplig för det här jobbet”, får vi höra. Och att ”det står många i kö för att ta ditt jobb”, säger Jessica och Johan.

Jessica Karlsson och Johan Duvskog berättar att de inte bjuds in till företagets riskbedömningar: ”Dem sköter företaget på egen hand. Vi som är skyddsombud bestraffas genom att vi får hoppa runt på olika turer”, säger de. Foto: Justina Öster
Jessica Karlsson och Johan Duvskog berättar att de inte bjuds in till företagets riskbedömningar: ”Dem sköter företaget på egen hand. Vi som är skyddsombud bestraffas genom att vi får hoppa runt på olika turer”, säger de. Foto: Justina Öster

Mer övertid

De maxade turerna med färre sopbilar leder också till mer övertid.

– Vi kan bli beordrade att jobba över med ett par timmars varsel eller någon gång bara fem minuter. Det är svårt med privatliv då.

Bert Johansson inflikar:

– Turerna är så snävt beräknade att det varken finns tid för toapauser eller återhämtning. Beordrad övertid missbrukas, menar vi, det handlar snarare om planerad övertid.

Svårt orka till pension

Stampe Granqvist tillhör det äldre gardet och inflikar att man orkar ”springa som en galning” när man är 25, men knappast när man fyllt 50, 60.

– Bolaget kan inte fortsätta ta bort sopbilar och dra ner på personal. Ingen kommer att orka fram till pensionen!

Regionala skyddsombuden anser att cheferna lägger över ansvaret på personalen, som också berättar om kommentarer som:

– Ni drar benen efter er och myglar bara för att ni vill ha övertid.

Bristande introduktion

Olika rapporter har visat att dålig introduktion i arbetet leder till fler arbetsolyckor, inte minst bland unga. På Prezero brister det också där, enligt skyddsombuden.

Regionala skyddsombudet Anders Palmqvist. Foto: Justina Öster
Regionala skyddsombudet Anders Palmqvist. Foto: Justina Öster

– Ofta får nyanställda ingen introduktion alls och sedan blir cheferna arga när de kör av brevlådor.

För att stoppa farligt och skadligt arbete och få i gång ett systematiskt arbetsmiljöarbete har skyddsombuden skickat in tre så kallade 6:6a-anmälningar till Arbetsmiljöverket. Förutom bristen på samverkan mellan fack och arbetsgivare tar de upp för hög arbetsbelastning, att turer som varit dubbelbemannade ska skötas av en person plus sådant som tidigare nämnts.

Arbetsmiljöverket gav inte facket stöd i att stoppa arbetet för att vidta åtgärder.

Hindrande av skyddsombud

Transport har även kallat ledningen till lokala och centrala förhandlingar om hindrande av skyddsombud. Och lagt ut ett öppet brev till Prezeros vd Mårten Widlund på Malmöavdelningens Facebooksida med krav på ingripande. Lägg till det ett möte med kommunens upphandlingsenhet för att beskriva problemen.

Transports regionala skyddsombud Bert Johansson. Foto: Justina Öster
Regionala skyddsombudet Bert Johansson. Foto: Justina Öster

Ett par möten med ansvariga kommunpolitiker i tekniska nämnden och upphandlaren VA Syd har arrangerats och fackets enkät (se separat artikel) gav en mörk bild. Men trots möten med regionchef och vd har inga förbättringar skett, enligt Bert Johansson och Anders Palmqvist.

– Vi vill att VA Syds ansvariga ska träffa miljöarbetarna på Prezero på ett möte och granska om företaget följer upphandlingsavtalet och kravspecifikationerna för arbetsmiljön.

Driftchefen svarar

I sitt svar på Transports 6:6a-anmälningar skriver Prezeros driftchef att riskbedömningar gjorts ”inför aktuella förändringar”, att uppföljning kommer att göras och att ”skyddsombuden inbjudes att närvara”.

När det gäller ”kränkning från chef till anställda behöver vi ha in inrapporterat konkret underlag på vad som skett för att kunna hantera ärendet. Vi har en rutin för detta” skriver driftchefen och hänvisar till ett inrapporteringsverktyg via mobil och dator som all personal har tillgång till. ”Ingen rapport om kränkning enligt framställan finns i systemet i dag”.

Avböjer att svara

Regionchefen på Prezeros Region Syd har erbjudits att svara på kritiken men avböjt.

– Vi har haft en del artiklar i Transportarbetaren tidigare i det här ämnet. Jag tror inte det gör någon skillnad om jag bemöter, så jag hoppar det. Det är ändå andrahandsinformation jag får, så jag bemöter min personal i stället, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Transportarbetarens logga

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Bildtext: Martin Nyberg samlar sopor på jobbet och skräp på fritiden.

Martin tar kampen mot skräpet

Renhållare. Martin Nybergs Opel vectra med släpvagn är belamrad med soppåsar, handskar, krattor, sopborstar, griptång och båtshake. På dagarna hämtar han sopor, på fritiden plockar han skräp.

Den stora stadsflytten
Världsunik flytt. Under två dagar, den 19 och 20 augusti, transporterades Kiruna kyrka till sin nya plats på en fem kilometer specialanpassad väg. Foto: Lars Sjölund

Unik flytt, öppet sår

Kiruna. Gruvan är anledningen till den pågående, spektakulära flytten av en stad. Och av de flesta av dess invånare, varav många nu tvingas flytta när marken rämnar.

Fråga facket
Utlandstransporter

Hur fungerar rast och vila vid utlandstransporter?

Transport. Pontus undrar över kör- och vilotider för utlandstransporter. Börje vill veta om han fick rätt ersättning då han jobbade extra i midsomras. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Vägsträckan
De gamla gruvlavarna står ännu kvar och utgör landmärken i Kiruna, mitt emot stadens nya centrum. Foto: Lilly Hallberg

Från kust till fjäll

E10 Luleå–Kiruna. Vacker, vild – och farlig. Landets nordligaste Europaväg lockar folk från fjärran med naturupplevelser. Men är också en viktig transportled, ibland skrämmande smal och olycksdrabbad.

Upphandlad taxitrafik
Färdtjänst och vanlig taxi kör åt olika håll. Foto: Lilly Hallberg

Ett avtal, två yrken?

Servicetrafik. Vanlig taxi och färdtjänst – jobbet skiljer sig mycket åt, förarna går på samma kollektivavtal. För offentligt upphandlad trafik finns särskilda utmaningar. För facket är kontroll grundläggande.

Kultur
Redo för skrämselhicka i tv-soffan? Transportarbetarens John Antonsson tipsar om filmer och tv-serier att titta på när mörkret lagt sig. Foto: Shutterstock

Höstens skräck: Färjor, blues och robotflickvänner

Streamingtips. Halloween står för dörren. De senaste åren har streamingtjänsterna pumpat ut blod och skräck i ett rasande tempo. Här är filmerna och serierna för dig som tycker att verklighetens jävlighet inte riktigt räcker.

Farlig arbetsmiljö
vagga på sopbil Prezero Foto Justina Öster

Arbetsgivaren är skyldig att agera vid riskfylld backning

Miljö. Det finns inga specifika regler när det gäller backning med sopbilar eller andra tunga fordon. Däremot är arbetsgivaren skyldig att bedriva ett systematiskt arbetsmiljöarbete och vidta åtgärder om det finns risker vid backning.

Arkivbild. Sopbil på gata i Stockholm med två sopgubbar och en gående.

”Ingen respekt för backande tunga fordon”

Miljö/Åkeri. Folk har tappat respekten. De bryr sig inte längre om blinkande lampor och pipande ljud när sopbilar och andra tunga fordon backar. Dags för lite upplysning à la SVT:s Anslagstavlan för att förhindra fler olyckor och dödsfall.

Ambulans i Helsingborg. Foto: Shutterstock

Dödsfall på grund av backande sopbil – igen

Miljö. I april i år hände det som inte får hända. Igen. En miljöarbetare som backade med sopbilen råkade köra över en äldre kvinna i Råå, utanför Helsingborg. Hon avled senare.

Fråga facket
Adam undrar över lägstalönen för bilvårdspersonal. Illustration Martin Heap

Vad är lägstalön inom bilvård?

Transport. Adam vill veta vad bilvårdspersonal ska tjäna. Och Fanny vill veta hur länge man ska vara ledig mellan arbetspassen. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Sophämtning
Andreas Stålhandske försöker rycka på axlarna när han hamnar i dispyter med arga bilister som inte kommer fram. ”Jag kan inte komma med helikopter, svarar jag”.

Stressade bilister gör jobbet otryggt

Miljöarbetare. Privatbilister och cyklister som passerar närgånget i hög hastighet är farliga inslag under arbetsdagen för Andreas Stålhandske på Renova i Göteborg. Och det gäller att vara vaksam när man tömmer sopkärlen. Kollegan Thomas Johansson stack sig på en kanyl och fick vänta tre månader innan resultatet från hivtestet kom.