;
Corona

Smittrisk kollas på bevakningsföretag

Bevakning. Coronaviruset är en extra risk för väktare och ordningsvakter. Arbetsmiljöverket ska göra extra inspektioner för att kolla smittrisker och smittskydd på bevakningsföretag.

Myndigheten konstaterar att väktare och ordningsvakter ofta ingriper i ”obekväma situationer”. Och under coronapandemin riskerar de inte bara att utsättas för hot och våld. Viruset är en ytterligare risk, som kräver individuell riskbedömning och tydliga åtgärder från arbetsgivarna, skriver Arbetsmiljöverket i ett pressmeddelande.

300 inspektioner ska göras i tre branscher med utsatt personal: städare, butiks- och apoteksanställda samt väktare och ordningsvakter.

Jerker Nilsson. Foto: Jan Lindkvist
Jerker Nilsson. Foto: Jan Lindkvist

– Bra, kommenterar Jerker Nilsson, central ombudsman på Transport.

– Det här blir en signal som går ut till företagen och den kan betyda att arbetsgivarna ser till att verkligen följa rekommendationerna.

För Jerker Nilsson själv har coronahotet blivit en påminnelse om sin egen yrkestid med olika bevakningsjobb på 1970-talet.

– Men då handlade det om aids. Det hände att den som skulle frihetsberövas hotade att stickas med sin spruta. Nu verkar det upprepa sig när väktare och ordningsvakter hotas med spott i ansiktet.

En del frågor har kommit till ombudsmannen med ansvar för bevakningsbranschen. Hans bild är att det skiljer sig åt mellan företagen när det gäller skyddsutrustning och arbetssätt under coronatiden.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Jennifer Jansson till vänster och Nova Bergström till höger. Foto: Dexter Svärd Huss

Jennifer och Nova, 18, drömmer om att bli väktare: ”Äta mer och träna”

Utbildning. Trots obekväma arbetstider och utmaningar med fysiska förutsättningar ser 18-åriga Jennifer Jansson och Nova Bergström fram emot yrkeslivet. Båda läser sista året på barn- och fritidsprogrammet med inriktning väktare och har stora framtidsplaner.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Från folkvimmel till lugn: skogen och fisket ger ny energi.

Janni möter tusentals människor – varje dag

Arbetsliv. Stegräknaren står sällan på mindre än 20 000 steg om dagen, och mötena mäts i tusentals. Väktaren Janni Stäveby Mattsson jobbar i ett av Sveriges mest intensiva människomyller, Gekås i Ullared. När som helst kan hon behöva rycka ut på bränder i närområdet.

Bolt får köra färdtjänst i Stockholm

Servicetrafik. I en aktuell upphandling har åtta taxibolag tilldelats uppdrag att köra färdtjänst och sjukresor åt Region Stockholm. Ett av företagen är Bolt, som förra året stoppades från att köra skolskjutsar och omsorgstrafik i Sigtuna.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;