;

Skyddsvakt anhållen för vapenstöld

Bevakning. En skyddsvakt anställd av Securitas har anhållits misstänkt för vapenstöld inne på regeringskansliet. Det är den andra stölden under en dryg månad.

– Alla i bevaknings- och säkerhetsbranschen får lida av negativ medial press när något sånt här sker, inte bara personen som eventuellt begått brottet, säger Jerker Nilsson, Transports ombudsman med ansvar för bevakningsområdet.

I helgen inkom en anmälan om vapenstöld på regeringskansliet. Ett av de lånevapen som finns tillgängliga för skyddsvakterna var borta. Under söndagen greps en av Securitas skyddsvakter som nu sitter anhållen misstänkt för stöld och grovt vapenbrott.

Det här är andra gången i höst som vapen försvinner från regeringskansliet. En förundersökning pågår kring den tidigare stölden av sex pistoler med tillhörande ammunition.

De vapen som förvaras på regeringskansliet är till för att lånas ut till skyddsvakterna vid allvarliga händelser, som exempelvis terrorattentat. Svante Rendahl, gruppchef på polisens rättsavdelning, berättar för SVT att vapnen finns i låsta innerfack i säkerhetsskåpet, och att det ska finnas larm.

Ronny Lind, klubbordförande på Securitas Stockholm, har inte haft någon kontakt med skyddsvakterna på regeringskansliet och vet inte hur deras arbetsmiljö har påverkats efter stölderna.

– Det är ”locket på” eftersom det är ett skyddsobjekt, säger han.

En skyddsvakt är anställd för att bevaka skyddsobjekt och förhindra spionage, sabotage eller terroristbrott. Beroende på uppdrag kan skyddsvakten bära vapen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga / Transportarbetarens logo

Uniformsförbud stoppade slöja – DO begär skadestånd

Bevakning. En kvinna hade sökt jobb som väktare hos Securitas. Under processen fick hon veta att hon inte får bära slöja med uniformen. Sedan avbröts rekryteringen.

STOCKHOLM 20221018 Skyddsvakt utanför Riksdagen i samband med att Ulf Kristersson presnterar sin regering. Foto: Janerik Henriksson / TT / kod 10010

Låg lön bakom bristen på skyddsvakter: ”Mitt liv är inte värt mer än så”

Bevakning. Sverige står inför en omfattande brist på skyddsvakter. Vid krig krävs cirka 50 000 skyddsvakter för att skydda landets viktigaste objekt, men i dag finns bara hälften. Låga löner, hårda krav och urholkad status försvårar rekryteringen.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan inträffat dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

;