;
Corona

”Hjälp flyget nu!”

Flyg. Inom det europeiska civilflyget riskerar ett par miljoner anställda sina jobb på grund av coronakrisen. I maj är de flesta bolagen konkursmässiga. Branschen måste få hjälp på både kort och lång sikt, kräver europeiska transportfacket.

De anställda måste få inkomststöd när i stort sett hela flottan av passagerarplan står på marken, säger Europeiska Transportarbetarfederationen (ETF). Vidare måste de nya skatter som planeras mot flygbolagen skjutas upp och ETF vill se ett slut på ”den blinda tron på marknadskrafter och privatiseringar i flyget”.

Larmrapporter om de olika flygbolagens svårigheter duggar tätt. I flera länder ombeds personal att frivilligt avstå från lön när de tvingas vara hemma från jobbet.

I en rapport från konsultfirman Capa Center for aviation i tisdags sägs att alla världen flygbolag kommer vara konkursmässiga i slutet av maj om inte regeringarna ingriper.

Det handlar om enorma summor av stöd. Den svenska regeringens krispaket till SAS är på 1,5 miljarder kronor. I hela EU skulle flera hundra miljarder kronor behövas i stöd om alla civilflygets 2 miljoner jobb ska räddas.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Lilly Hallberg. Foto: Petrus Iggström

Någonting bra har hänt!

Redaktionens krönika. Det här kan bli svårt. Att skriva om så kallade positiva nyheter har flera risker. Att framstå som ironisk, som reklamtextmakare eller som en okritisk hyllare av någon företeelse, oftast ointressant för de flesta. Men jag gör ett försök!

Helena Lidh längtade efter något som kunde bryta vardagslunken. Hon lämnade ett långt entreprenörsliv bakom sig och blev flygvärdinna vid 55. Nu njuter hon av den spretiga tillvaron i resväska. Foto: Maria Lund

Helena blev flygvärdinna vid 55: ”Det är aldrig för sent”

Mötet. Helena Lidh kan konsten att vara uppe i det blå. Vid 55 ändrade hon riktning i livet och blev flygvärdinna. Hon vägrar slipa sina kanter för att passa in.

Tommy Wreeth. Foto: Petrus Iggström

En stolt ordförande

Ordförandeord. Efter många om och men så gick det ändå vägen i valet. Socialdemokraterna ska nu försöka bilda regering vilket är ett glädjande valresultat, eftersom det är Socialdemokraterna som står upp mest för frågorna som är viktiga för medlemmarna i Transport.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;