Blockad mot Tesla en världsnyhet

Konflikt. Transports sympatikonflikt mot Tesla har inte gått obemärkt förbi. I hela världen rapporteras om beslutet att stoppa Elon Musks elbilar i de svenska hamnarna.

Kort efter att Transportarbetaren rapporterat från hamnarbetarnas blockad i Södertälje hamn intervjuades Transports förbundsordförande av New York Times.

Det var bara en i raden av internationella medier som gett konflikten mellan IF Metall och de andra LO-förbunden på ena sidan, och Tesla på den andra.

Den amerikanska vänstertidskriften The New Republic skriver också om konflikten. Med rubriken Elon Musk vs. Sweden’s Working class. Tidningen skriver om Transports blockad i tre svenska hamnar som vid den 17 november kommer att utvidgas till alla hamnar i landet.

Tidningen skriver vidare att det är en maktkamp med höga insatser på bägge sidor. För Tesla är risken att om den antifackliga hållningen åker på ett nederlag ger det vatten på kvarn till amerikanska bilarbetarfacket UAW, som just tecknat starka kollektivavtal hos de stora bilmakarna från Detroit.

Tidskriften Wired, som främst skriver om techvärlden, rapporter om hamnblockaden mot Tesla. De berättar om att Transport lagt en blockad mot att lossa Tesla-bilar, men också om det omfattande strejkbryteriet på verkstäderna och att Tesla haft flera duster med facket i USA och att företaget brutit mot lokal arbetsrättslagstiftning där.

Mediahuset Vice skriver Unions Are Finally Teaching Elon Musk a Lesson in Europe, and the U.S. Could Be Next. De berättar om Transports blockad i hamnarna och att det finns ett brett stöd för stridsåtgärderna över hela Europa.

BNN Bloomberg berättar om Transports blockad och konstaterar att den gäller i alla landets hamnar från och med den 17 november.

AP News, USA:s största nyhetsbyrå, berättar om Transports sympatiåtgärder och konstaterar att konflikten liknar den mellan Handels och Toys R Us på 1990-talet. De skriver att strejken där ledde till blockad från flera svenska fackförbundet och till slut mynnade ut i en väl spridd bojkott av företaget.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Mikael petersson:
    5 december, 2023

    Bra! Bra med kollektivavtal. Men samtidigt hyckleri av Transport att slå sig för bröstet gällande sin sympatiåtgärd. När inte facket (åtminstånde avd 20 i Jönköping) har förstått att ett kollektivavtal i sig har inget egenvärde. Det får ett värde först när det följs, och det görs det inte när facket sitter i knät på vissa företag och gullar. Mikael Petersson

  2. Cristher:
    29 november, 2023

    Ska vi stoppa den största elbilstillverkaren så är det inte bra för miljön. Att ansluta sig till olika organisationer i Sverige ska vara frivilligt, men det verkar inte så.

  3. Niklas Gebhard:
    17 november, 2023

    Ensam är Stark Starkare eller Starkast = Det mottot har Elon Musk garanterat 🤪 Vi får väl se om framtiden är på den ensamma människans sida ❓eller om Vi Fackliga vänner får möjlighet att kämpa ner💪💪💪 och mot dessa Personer som (Elon Musk) Som bara ser till sitt eget EGOTRIPPADE BEGÄR ❗❗❗

  4. Pelle Axner:
    16 november, 2023

    Mycket bra att en av de absolut rikaste i hela världen kan få på tafsen genom att bryta mot den svenska modellen!

  5. Tommy Överfjord:
    16 november, 2023

    Det är bra att Transport stödjer IF Metall i konflikten, vi måste lära utländska företag, i Sverige har vi kollektivavtal

Lästips:

Det finns alltid något att fixa i truckverkstan. Foto: John Antonsson

I hamnen måste allt klaffa

Hamn. På APM terminals i Göteborgs hamn rullar arbetet mellan kranar, grensletruckar och containrar. Här jobbar fast anställda och bemanningsanställda sida vid sida – med fartyg som ska lossas, maskiner som ska fungera och scheman som kan ändras snabbt.

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Transportarbetarens logga

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.