;
Förtroendevalda från Connect Bus på konferens i Askersund.. Foto: Mats Neander
Close
Förtroendevalda från Connect Bus på konferens i Askersund.
Close

Connectare knyter band på konferens

Facket. Förtroendevalda från Connect Bus i hela landet möttes efter nyår. Under konferensen lyftes en rad frågor – om kollektivavtal, organisering och rollen som förtroendevald.

– Det var en intressant kurs, många olika saker som togs upp, säger Mats Neander, en av deltagarna.

Han kör servicetrafik för Connect Bus i Örebro. På fritiden är han hobbyfotograf och det är också Mats som tagit gruppbilden.

Det har varit tal om att han ska ta på sig uppdrag som Transportombud. Men det fackliga arbetet lokalt har ”inte riktigt kommit i gång” med hans ord.

– Jag har inte tidigare varit på något liknande som konferensen, säger Mats Neander.

Det är han inte ensam om bland dem som möttes i Askersund. Tvärtom, det är första gången förbundet genomför något liknande. Behovet finns uppenbart.

Starkt fokus låg hela tiden på uppdraget som förtroendevald.

– Engagemanget var fantastiskt, säger Anna Erixon, central ombudsman med ansvar för förhandlingar inom taxi.

Whiteboarden med önskade ämnen att diskutera blev snabbt full. Lönetillägg, bonussystem, friskvårdsbidrag, övertid och bevakning.

Det var också tid för utbildning. Mats L Andersson, ombudsman från Linköpingsavdelningen och Viktor Petrov, regional samordnare taxibranschen, talade om kollektivavtalet, en utbildning som direkt vände sig till taxiförare som enbart kör samhällstransporter.

Rasmus Grahm, avdelningsutvecklare på förbundet, talade om organisering och strävan efter att arbeta på liknande sätt på alla depåer i landet.

I Sverige kör Connect Bus upphandlad trafik – serviceresor och linjetrafik – i en rad kommuner och har sammanlagt ett drygt trettiotal depåer, från Växjö i söder till Haparanda i norr.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Roland Broberg:
    16 mars, 2024

    Ni borde ta ett snack med era polare i kommunal och ta över alla bussförare oavsett de kör lokaltrafik regiontrafik, beställningstrafik skolskjutsar eller ren turistrafik

Lästips:

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Oron för delade pass växer hos chaufförer som kör servicetrafik – blir det nödvändigt att acceptera flera ”håltimmar” mitt på dagen när arbetsgivaren bara fått skolskjuts tilldelad? Illustration: Martin Heap

Måste arbetspassen bli uppdelade?

Transport. Delade pass, slarviga kollegor som skräpar ner i hytten och rätten att jobba deltid fram till pensionen är ämnen som Transports experter får frågor om denna gång.

Taxistolpe

Konkurs för stort taxibolag i Gävle – 35 personer uppsagda

Servicetrafik. När åkeriet förlorade trafiktillståndet sa Region Gävleborg upp avtalet om samhällsbetalda resor. Nu har Gävle stads taxi försatts i konkurs och samtliga anställda är uppsagda.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;