;

Tidningsbud rånat – facket drar i nödbromsen

Hot och våld. Ett tidningsbud omringades och rånades på sin bil under en utdelningsrunda vid Tjärna Ängar i Borlänge. Under fredagen har Transport sett över vilka medlemmar som jobbar i området och sett till att ett flertal företag ändrar sina rutiner.

Det var under natten mot fredagen det hände. Tidningsbudet, som jobbar för Tidningstjänst AB (Tab), omringades av ett ungdomsgäng). Enligt uppgifter i Dalarnas Tidning hotades distributören med pistol, något som polisen ännu inte fått bekräftat.

TAB har tills vidare gjort om sina rutiner. Tidningen kommer att delas ut dagtid och distributörerna jobbar två och två.

– Vi ska inte utsätta medarbetare för risker, sade Stefan Ångström, regionchef på Tab, till Dalarnas Tidning.

Tjärna Ängar är ett socialt utsatt området, den senaste tiden har det varit oroligt i området. Bland annat ska en glassbil ha omringats och ett femtiotal barn och ungdomar. Avdelning 88 i Dalarna har under fredagen jobbat i ilfart för att se över säkerheten för medlemmar som jobbar i Tjärna Ängar.

Det regionala skyddsombudet har haft fullt upp och fått uppbackning av ombudsman Kent Christensen.

– Vi har försökt kartlägga verksamheten våra medlemmar där. Två bolag kör sopor där. Vi har varit i kontakt med dem. De ska göra ny risk- och konsekvensanalys och lägga vikt på hot och våld. Vi har uppmanat dem att se över om det är lämpligt med ensamarbete där ute, säger Kent Christensen till Transportarbetaren.

Parkeringsbolaget som verkar i området har tills vidare stoppat sin verksamhet där. Securitas, vars väktare ronderar i området, kommer att göra en ny riskanalys med fokus på hot och våld.

– Vi pratade med taxibolaget under dagen. De kommer att stoppa alla körningar till området mellan klockan 20:00 på kvällarna fram till morgonen, säger Kent Christensen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Tidningsbud.Foto: Johan Lindstén

Leveranskaos för Piteå-Tidningen: ”Anställda har varit alldeles förtvivlade”

Tidningsbud. Sedan Piteå-Tidningen övergick till tredagarsutdelning har leveranserna varit opålitliga. Vissa prenumeranter har bara fått hälften av sina tidningar, samtidigt larmar facket om en ohållbar situation för tidningsbuden.

"Arga gubben" i det nybyggda hyreshuset för livet surt för tidningsbudet Elias. Illustration: Martin Heap

Måste jag bära upp tidningen?

Transport. Elias undrar om han måste bära upp tidningen då det ibland står en sur gubbe och skäller i trapphuset. Och Linnea vill veta hur det fungerar med röda dagar då hon är timanställd. Transports experter svarar.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;