;
Stockholms sopgubbar.
Close
Sopgubbarna står inte med mössan i hand när upphandlingen görs om.
Close

Sopgubbar beredda på ny upphandling

Annonsen ligger ute. Renhållningsföretagen har börjat om med att räkna på sina anbud för att hämta hushållssopor i Stockholm. Men Stockholms sopgubbar står inte med mössan i hand och väntar.

– Det är bara bra att den här upphandlingen görs om, säger Mats Björnberg, ordförande i Transports miljösektion i Stockholm. Den hade ett märkligt upplägg.

– Men, fortsätter han, för att sophämtningen i den här staden ska fungera måste de företag som vinner upphandlingen ta med sig personalen som sköter den i dag. Personalen – och den kunskap som vi har.

I förra veckan kom beskedet till det kommunala bolaget Stockholm Vatten: Upphandlingen av sophämtning i hela staden måste göras om. Förvaltningsrätten gav tre företag som överklagade rätt.

Annonsen var fel formulerad. Upphandlingen är uppdelad i elva olika områden – men annonsen gick att tolka som om det handlar om en enda jätteupphandling av all sophämtning i hela staden.

Därmed gäller inte beskedet att Reno Norden blir kvar, att Liselotte Lööf åker ut och att Suez, alltså gamla Sita, kommer in.

– Vi har annonserat ut alla elva områdena igen, säger Katarina Johansson, ansvarig för hushållsavfall på Stockholm Vatten. Och vi kommer att göra om hela hanteringen … ta referenser på anbudsgivarna, bedöma deras beskrivningar av hur de ska utföra hämtningen och titta på priset.

Den gamla tidsplanen ska hålla, enligt Katarina Johansson. Nya entreprenörer ska starta verksamheten den 1 april nästa år. Och hon har alls inget emot att fler än två företag då tar över olika delar av staden.

– Det vore intressant att se hur olika bolag löser uppdraget, säger hon.

Peter Ekholm, vd på Reno Norden i Sverige, är inte direkt nöjd med att upphandlingen görs om.

– Vi måste acceptera det förstås. Mina killar är redan i gång och formulerar ett nytt anbud.

Den 20 juli ska de nya anbuden ha kommit in.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transports varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan inträffat dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

;