Före och efter 1990

Över en natt gick taxibranschen i Sverige från hårt reglerad till en av världens mest oreglerade. Mycket av dagens problem går att koppla till avregleringen. Men också till procentlönen som fördes in i kollektivavtalet 1993 efter en period utan avtal.

Det finns ett före och ett efter när det gäller taxibranschen. Före och efter 1990.

– Taxibranschen har ju i stort sett alltid varit besvärlig. Men trots allt var det lite bättre innan avregleringen, säger Göran Johansson.

Han arbetade som central ombudsman med ansvar för taxiavtalet på Transport i skarven mellan 1980- och 1990-tal. En tid då det svenska samhället gick igenom en hel del förändringar. Flera tidigare hårt reglerade marknader privatiserades och avreglerades.

Taxibranschen bestod fram till 1990 av privata företag som stod under hård statlig kontroll. Både priset och antalet taxibilar i trafik bestämdes centralt. Det fanns till och med en kommenderingsplan som angav hur många bilar som skulle finnas tillgängliga vid en viss tid och på en viss plats.

Den hårda regleringen var inte optimal, men enligt Göran Johansson var den mycket bättre än dagens system.

– Innan avregleringen var det lite si och så med att få en taxibil, i storstäderna. Men från Transports sida tyckte vi inte att allt behövde förändras. Däremot kunde gott taxibolagen få sköta prissättningen själva.

Initiativet till avregleringen kom från den socialdemokratiska regeringen 1987. Dels skulle det bli lättare att få tag på en taxi, dels hoppades man på att priserna skulle pressas av den ökade konkurrensen. Transport var redan på remisstadiet kritiskt. I förbundet var man rädd att avregleringen skulle leda till att branschen blev allt mindre seriös.

– Vi befarade att det skulle bli fullständigt kaos, säger Göran Johansson.

Nästan alla andra instanser var dock för och i juli 1990 gick förändringen igenom. Sverige hade fått en av världens friaste marknader för taxitrafik.

Men kaoset som Transport befarat blev verklighet. Antalet taxibilar ökade kraftigt och kriget om kunderna blev allt hårdare. Medierna rapporterade om taxikrig i landets storstäder.

– I samband med avregleringen kom alla lycksökarna. Det kom in folk som absolut inte skulle sätta sig i en bil och köra, kommenterar Göran Johansson.

Mitt under taxikriget, den 10 maj 1991, sade Biltrafikens arbetsgivareförbund, BA, upp kollektivavtalet. Göran Johansson minns än i dag när det hände.

– Vi var på en stor funktionärskonferens i Eskilstuna. Jag tror att det var förbundsordföranden som kom och sa att han fått meddelande från BA att det sa upp avtalet.

Beskedet skapade förvirring.

– Vad gör man när arbetsgivarorganisationen säger upp ett avtal? Det var ingen som varit med om det förut. Det var nästan sensationellt.

Så vad gjorde man? Jo, man började mobilisera taxichaufförerna. Men mobiliseringen gav inget resultat.

– Det är ju den fackliga organisationens viktigaste funktion, att se till att ha ett avtal. Men det är bara att erkänna att vi inte hade medlemmarna med oss.

Efter två år kom man äntligen till förhandlingsbordet igen. Pressen var hård.

– Vi satt där och hade varit utan avtal i nästan två år. Nu skulle det komma till skott. BA säger att vi är beredda att teckna avtal men då ska det innehålla procentlön.

Innan avtalet sades upp 1991 var det veckolön som gällde för förarna.

– Vi sa ju naturligtvis nej till en början. Men hur viktigt är det att ha ett kollektivavtal? Väldigt viktigt. Då bestämde vi oss för att teckna kollektivavtal för att sedan jobba bort procentlönen.

Men procentlönen blev kvar. Ända sedan 1993 har den varit en av flera löneformer. I teorin är det upp till chauffören själv att välja. I praktiken har den anställde sällan något att säga till om. I en intervju med Transportarbetaren 1993, säger Göran Johansson att taxiförarna kommer kunna säga nej till procentlön i det nya avtalet. Var det naivt att tro att så skulle bli fallet?

– Inte naivt, för det har jag aldrig varit. Men en formalist är jag. Och då är det ju så att ska jag ha ett jobb får jag ju titta på vilket av de olika alternativen som passar mig bäst. Men när arbetsgivaren säger ”här tillämpar vi bara procentlön”, då är det inte så lätt. Det är en slags utpressningssituation.

Med facit i hand blev inte resultatet av avregleringen som politikerna hoppats. Det är visserligen lättare att få tag på en taxi i dag än på 1990-talet. Men priserna för privatresenärer har ökat i stället för att minska. I samband med avregleringen uppstod också problem i branschen som gjorde att man successivt har infört fler regler, som till exempel kravet på taxilegitimation. Fortfarande har dock Sverige en av världens mest avreglerade taximarknader.

Transport dras fortfarande med samma problem som i början på 1990-talet, medlemmarna är för få och för dåligt organiserade. Göran Johansson har funderat mycket på varför just taxi är en så svårorganiserad bransch.

– Vi hade en grupp väldigt duktiga och intresserade medlemmar som deltog flitigt i avtalsrörelsen, men det räckte inte.

– Ett problem som vi hade då var att lojaliteten gentemot arbetsgivaren var större än lojaliteten mot den fackliga organisationen.

Så här 20 år efteråt får Göran Johansson frågan om något hade kunnat göras annorlunda.

– Vi kanske ändå skulle försökt att mobilisera bättre. Den fackliga medvetenheten lämnade en del övrigt att önska. Vi kanske skulle försökt att medvetandegöra chaufförerna, för då hade de andra yrkesgrupperna också kunnat ställa upp i sympatiåtgärder.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Jonas:
    14 juni, 2022

    När man inte bryr sig om kunderna. Sovjet-festval :D

Gör en upptäcktsresa genom Museisverige

Sommar. Fordon, maskiner och verktyg berättar industri­samhällets historia. Landets arbetslivsmuseer visar ett förr med hög igenkänningsfaktor – och erbjuder besökaren att åka med, ofta bokstavligen.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fråga facket

Måste jag bära upp tidningen?

Transport. Elias undrar om han måste bära upp tidningen då det ibland står en sur gubbe och skäller i trapphuset. Och Linnea vill veta hur det fungerar med röda dagar då hon är timanställd. Transports experter svarar.

Willilam och Fredrik har lastat färdigt inför den femte resan.

De kör dit hjälpen inte når

Hjälparbete. De humanitära behoven vid fronten i Ukraina är akuta. Men att köra hit är livsfarligt och nödhjälp har svårt att nå fram. Vi har träffat tre svenska chaufförer som tagit saken i egna händer.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.