
Familjefest på gymnasiet med framtidens transporter
Utbildning/evenemang. I helgen hade Edströmska gymnasiet i Västerås öppet hus och välkomnade alla – för att ta del av skolans utbildningar och för en branschdag med aktiviteter, utställningar och uppvisningar.

Gymnasiets stora ”skolgård” var på lördagen full av utställare och fordon. Vädret var perfekt och lockade många i alla åldrar till Edströmska.
Kanske för att som elev i årskurs åtta få veta mer om utbildningen till yrkesförare.
Eller prova att åka 45 meter upp i korglift, testa lastbilssimulator, provköra olika maskiner eller bara kolla in framtidens fordon.
Över 30 företag och organisationer var på plats. Polisens tunga grupp, Postnord, åkerier, bärgare, fordonstillverkare, helikopterflyg, Västerås yrkeshögskola, rallyförare…
Vid Transports tält stod Västeråsavdelningens ordförande Andreas Kedborn och Hans Ahlberg, ordförande för Flygavdelningen. Edströmska gymnasiet utbildar inte ”bara” yrkesförare utan också bland annat flygtekniker.
– Så det är bra av vi fick med flyget här i dag också, säger Andreas Kedborn.
De pratade vid tillfället med en kille som går i årskurs åtta. Det är dags att välja till gymnasiet, den här dagen innebär en möjlighet att ta reda på mer om de olika utbildningsprogrammen. Senare kommer ett gäng och kör fackets Kahoot-quiz i tältet.
– Att vara här också en chans för oss att snacka med folk. Det är många chaufförer här och en bra tillfälle att tala om nya avtalet också, säger Andreas Kedborn.
På bordet i tältet ligger det gamla transportavtalet, som gick ut sista mars i år. Det nya kollektivavtalet är ännu inte tryckt, det blev klart den 3 april.
Det är första gången Transportarbetareförbundet är på plats vid Edströmska på det här viset, i eget tält. Tidigare år har det mer handlat om branschmingel.
Bra renommé i branschen
Gymnasiet i Västerås har gott rykte.
– Vi har god samverkan med näringslivet, och ett nära samarbete med branschen. Det gäller båda sidor, fack och arbetsgivare. Och politiker, säger Christian Eklund, rektor på Edströmska.
– Värdegrunden är också viktig, att alla ska känna sig trygga och trivas. Vi behåller våra elever.
Rektor Christian Eklund är bilmekaniker i grunden, började på gymnasiet som instruktör och vidareutbildade sig till yrkeslärare. Som skolledare har han jobbat i tio år nu.
När Christian går över utställningsområdet stoppas han hela tiden av personer som vill tala med ”Krille”.
Edströmskas egen broschyr verkar spegla sanningen: Det finns en stark gemenskap på skolan eftersom alla, både lärare och elever, har ett gemensamt intresse för fordon. ”På våra gemensamma raster äter och fikar vi tillsammans i vår ljushall” heter det i infomaterialet.
Nu hoppas Edströmska bli först i landet att få branschens CGT-certifiering (Certifierad gymnasial Transportututbildning). Ansökningsprocessen är i full gång.
Historiskt började gymnasiet med att anordna en ”Tunga trafikens dag”. Dels för att synliggöra betydelsen av tung trafik, dels visa utbildningsalternativ. Det har sedan utvecklats till dagens evenemang på skolan.
Svindlade höjder

En av attraktionerna under dagen är Mälartrafiks korglift.
Det är kö för att få chansen att åka med 45 meter upp i den lilla korgen, som Oskar Burenfjäll manövrerar.
Utsikten är storslagen. Härifrån syns hela Västerås stad och Mälaren, de vidsträckta skogarna.

Men det är rätt skrämmande om en tittar rakt ned, på utställningsområdet med alla fordon och allt folk.
– Första gången jag var uppe var det lite läskigt, ja, säger Oskar.
De båda systrarna Ella och Nellie Lindgren vill dock gärna vara högst lite längre.
En helikopter passerar på ungefär samma höjd, den har just lyft nedifrån området – en flygtur över staden är också en möjlighet för besökare under dagen.
Längst bort på området syns Transports tält, granne med Ica:s eget åkeri som varit på plats här flera tidigare år.
Så mycket besökare som i år har de aldrig sett.