Close
I lördags var det öppet hus på Edströmska gymnasiet i Västerås. Och en chans att prova på olika fordon och fuktioner, som att gunga i en kran.
Close

Familjefest på gymnasiet med framtidens transporter

Utbildning/evenemang. I helgen hade Edströmska gymnasiet i Västerås öppet hus och välkomnade alla – för att ta del av skolans utbildningar och för en branschdag med aktiviteter, utställningar och uppvisningar.

Transport på plats på Edströmska.

Gymnasiets stora ”skolgård” var på lördagen full av utställare och fordon. Vädret var perfekt och lockade många i alla åldrar till Edströmska.

Kanske för att som elev i årskurs åtta få veta mer om utbildningen till yrkesförare.

Eller prova att åka 45 meter upp i korglift, testa lastbilssimulator, provköra olika maskiner eller bara kolla in framtidens fordon.

Över 30 företag och organisationer var på plats. Polisens tunga grupp, Postnord, åkerier, bärgare, fordonstillverkare, helikopterflyg, Västerås yrkeshögskola, rallyförare…

Vid Transports tält stod Västeråsavdelningens ordförande Andreas Kedborn och Hans Ahlberg, ordförande för Flygavdelningen. Edströmska gymnasiet utbildar inte ”bara” yrkesförare utan också bland annat flygtekniker.

– Så det är bra av vi fick med flyget här i dag också, säger Andreas Kedborn.

De pratade vid tillfället med en kille som går i årskurs åtta. Det är dags att välja till gymnasiet, den här dagen innebär en möjlighet att ta reda på mer om de olika utbildningsprogrammen. Senare kommer ett gäng och kör fackets Kahoot-quiz i tältet.

– Att vara här också en chans för oss att snacka med folk. Det är många chaufförer här och en bra tillfälle att tala om nya avtalet också, säger Andreas Kedborn.

På bordet i tältet ligger det gamla transportavtalet, som gick ut sista mars i år. Det nya kollektivavtalet är ännu inte tryckt, det blev klart den 3 april.

Det är första gången Transportarbetareförbundet är på plats vid Edströmska på det här viset, i eget tält. Tidigare år har det mer handlat om branschmingel.

Bra renommé i branschen

Gymnasiet i Västerås har gott rykte.

– Vi har god samverkan med näringslivet, och ett nära samarbete med branschen. Det gäller båda sidor, fack och arbetsgivare. Och politiker, säger Christian Eklund, rektor på Edströmska.

– Värdegrunden är också viktig, att alla ska känna sig trygga och trivas. Vi behåller våra elever.

Rektor Christian Eklund är bilmekaniker i grunden, började på gymnasiet som instruktör och vidareutbildade sig till yrkeslärare. Som skolledare har han jobbat i tio år nu.

När Christian går över utställningsområdet stoppas han hela tiden av personer som vill tala med ”Krille”.

Edströmskas egen broschyr verkar spegla sanningen: Det finns en stark gemenskap på skolan eftersom alla, både lärare och elever, har ett gemensamt intresse för fordon. ”På våra gemensamma raster äter och fikar vi tillsammans i vår ljushall” heter det i infomaterialet.

Nu hoppas Edströmska bli först i landet att få branschens CGT-certifiering (Certifierad gymnasial Transportututbildning). Ansökningsprocessen är i full gång.

Historiskt började gymnasiet med att anordna en ”Tunga trafikens dag”. Dels för att synliggöra betydelsen av tung trafik, dels visa utbildningsalternativ. Det har sedan utvecklats till dagens evenemang på skolan.

Svindlade höjder

Västeråsvy från en krankorg, 45 meter upp.

En av attraktionerna under dagen är Mälartrafiks korglift.

Det är kö för att få chansen att åka med 45 meter upp i den lilla korgen, som Oskar Burenfjäll manövrerar.

Utsikten är storslagen. Härifrån syns hela Västerås stad och Mälaren, de vidsträckta skogarna.

Lillasyster Lindgren i krankorgen.

Men det är rätt skrämmande om en tittar rakt ned, på utställningsområdet med alla fordon och allt folk.

– Första gången jag var uppe var det lite läskigt, ja, säger Oskar.

De båda systrarna Ella och Nellie Lindgren vill dock gärna vara högst lite längre.

En helikopter passerar på ungefär samma höjd, den har just lyft nedifrån området – en flygtur över staden är också en möjlighet för besökare under dagen.

Längst bort på området syns Transports tält, granne med Ica:s eget åkeri som varit på plats här flera tidigare år.

Så mycket besökare som i år har de aldrig sett.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Anders Eken Ekenstedt foto John Antonsson

”Eken” stämplar ut efter 51 år som medlem

Intervju. Efter fyra decennier på Arlanda och 51 år som medlem i Transport stämplar Anders ”Eken” Ekenstedt ut för sista gången.

Vi vill se ordning och reda på svensk arbetsmarknad

Debatt. För att stoppa arbetslivskriminalitet krävs att landets politiker tar ett reellt ansvar för offentliga upphandlingar. Det skriver Transports ombudsman Joakim Borg, som kandiderar för Socialdemokraterna till Sveriges riksdag.

Mikael Danielsson Sjöstam. Foto: Christina Ahlund

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.