Chaufförer utan lön på taxiföretag i Skåne

Färdtjänst. Ringduve taxi i Skåne har miljonskulder till Skatteverket och sina anställda. I slutet av förra veckan begärdes företaget i rekonstruktion. – Vi fick ingen lön men är tvungna att jobba vidare. Nu måste jag skramla pengar för att betala mat till familjen, säger en chaufför.

Rekonstruktion är ett alternativ till konkurs för företag med ekonomiska problem. Lone Olsson är ombudsman med ansvar för taxi och färdtjänst i Malmö. Hon berättar att förarna först fick veta om att företaget är i rekonstruktion genom ett meddelande i bilen.

Det är upp till ett par hundra förare som berörs. Till största del kör företaget för Skånetrafiken, som underleverantör till Kristianstads taxi.

Sydsvenskan och Helsingborgs Dagblad var först att rapportera om rekonstruktionen. De berättade att förarna stod utan lön den 25 och helt plötsligt slutade bensinkorten att fungera.

Transportarbetaren har varit i kontakt med en förare som har valt att vara anonym. Hen säger att när bensinen tog slut var det bara att betala från egen ficka.

– Jag fick lägga ut pengar när jag tankade men fick tillbaka när jag kom tillbaka till jobbet, säger chauffören som säger att korten åter fungerar.

Föraren har inte fått lön och är rädd för att det kan dörja länge innan pengar kommer till kontot.

– Vi har just kommit hem från semester med tomma fickor. Man måste låna pengar för att överleva. Det är inte klokt, säger chauffören.

Föraren frågar sig varför företaget inte begärde rekonstruktion tidigare.

– Pengar kommer inte bara från himmelen, de vet att det inte har pengar. Så varför inte sätta i gång rekonstruktion tidigare så att vi får lön i tid.

Lone Olsson berättar att företaget inte betalt in skatt på några månader. Hon har varit i kontakt med ett 20-tal anställda som är oroliga för hur de ska klara ekonomin.

– Jag har försökt komma i kontakt med advokaten som ska sköta rekonstruktionen. Men än har jag inte hört något från dem, säger hon.

Lone Olsson hoppas att det ska gå fort att få ut pengar från den statliga lönegarantin.

– När man har dålig lön sedan innan är det inte lätt att klara sig när dagarna går och inga pengar ramlar in på kontot.

Transportarbetaren har varit i kontakt med Länsstyrelsen i Skåne. En ansökan om lönegaranti ska ha kommit in och är just nu inne för diarieföring. Länsstyrelsen vill inte säga när pengarna ska betalas ut men att rent generellt kan större ärenden ta några veckor. Ett företag med ett par hundra anställda är förmodligen att betrakta som ett större ärende.

Anställda som inte får sin lön har rätt att vägra arbeta och gå i löneblockad, men än så länge fortsätter chaufförerna att transportera sjuka och skolbarn.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

En skallig man som kisar och ser bestämd ut.

Förare kan köra taxi på dagen och buss på kvällen, utan att någon ser arbetstiden

Debatt. I stora delar av transportsektorn saknas samordnad kontroll av arbetstid. Förare kan arbeta inom taxi, färdtjänst eller lätta lastbilar utan färdskrivare och därefter köra buss med ansvar för många resenärer. När systemen inte hänger ihop riskerar trafiksäkerheten att bygga mer på förarens egen redovisning än på faktisk kontroll.

Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Transportarbetarens logga

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.